Piráti 3: Méně by bylo více

30. června 2007 v 17:20 | PaulMan |  FreiPsycheKultur
Závěr pirátské trilogie je variací na legendární dort pejska a kočičky.

Když jsem v kině před pár lety viděl Piráty z Karibiku, byl jsem nadšený. Pak přišel druhý díl a dost mě zklamal. A před cca dvěma týdny jsem se se svou slečnou a s kamarády vypravil na trojku. Po Truhle mrtvého muže jsem od závěrečného (?) dílu moc nečekal, spíš jsem byl zvědavý, k jakému závěru to autoři celé ukočírujou.

Já zradím tebe, ty zradíš mě, pak my oba tamtoho...

Co se děje týče, jsou poslední Piráti neuvěřitelná slátanina. Mrtví se vracejí na scénu stejně pitomě jako Bobby v Dallasu, každý se snaží na ostatní vyzrát a mění strany jako ponožky - celé to ale vypadá spíš dětinsky než nějak rafinovaně. Jasně, děj je u Pirátů celkem nepodstatný. Ale i proto by nemusel být tak překombinovaný, plný "easy come, easy go" postav (a bohyní) a zdlouhavý. Hlavně zdlouhavý. Když budu parafrázovat Jiřího Macháčka z minihry Bible, ten film je tak dlouhý, že kdyby byl jenom poloviční, tak by ještě pořád byl hrozně dlouhý.

Where no Man has gone before

Vizuální efekty a akční scénky, to je opravdové těžiště Pirátů. Výprava na konec světa (a zpátky) nebo pirátský "síč" vypadají moc hezky. Když loď pluje jakoby hvězdným prostorem a přitom vlnění prozrazuje hladinu, nebo když se dvě lodi snaží navzájem rozstřílet na protilehlých stranách obrovkého vodního víru, smekám před lidmi, kteří tohle vymysleli a zrealizovali. Škrtnout vždycky deset minut jalových dialogů a přidat jednu minutovou takhle zajímavou scénu, to by bylo něco.

Karibské panoptikum

Johny Depp od dvojky výrazně ubral své postavě dávky fetu a bylo to ku prospěchu věci. Jack Sparrow nepotřebuje být pořád sjetý, aby dokázal pobavit (sám to komentuje po jednom artistickém čísle, když upozorní, že na to nepotřeboval ani kapku rumu). Mile mě překvapila Keira Knightley, až na pár výjimek, kdy se pouští do agitačních projevů, není v "drsné" verzi tak trapná jako dřív. Naopak vůbec nepřekvapil mladý pan Turner, Bloomův styl hraní "vyoraná myš" zůstává už od Pána prstenů spolehlivou stálicí. Geoffrey Rush u mě byl zpočátku v klatbě, protože jeho zjevení na plátně jsem považoval za urážku své inteligence, ale jeho Barbossa je opravdu pirát par excellence. Zmíním ještě svého oblíbeného pana Briggse (Kevin McNally) a krátce, ale intenzivně zazářivšího strážce pirátského zákoníku Sparrowa staršího (Keith Richards); zbytek postav neměl buď sílu nebo dostatek času nějak zaujmout.

Prostříhat!

Co říct na závěr. Kdyby někdo ten film vzal, vyházel z něj všechny zbytečnosti, jako dialogy, které nikam nevedou, dějové linie, které taky nikam nevedou, kulty pohanských bohyní, postavy, které jenom párkrát efektně projdou kolem, citové jakože krize a "dospívání" některých účastníků, byl by výsledek asi skvělý. Takhle mi připadá, že na to, abych se párkrát od srdce zasmál, jsem v tom kině seděl zbytečně dlouho.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.