Za Boha, krále a firmu

20. července 2007 v 21:03 | PaulMan |  Události, komentáře
Ze všech špatných zpráv z Ruska je legalizace soukromých armád možná nejméně nápadná, ale myslím, že nejnebezpečnější.

Po relativně klidném období, sahajícím od rozpadu Sovětského svazu do cca dvou let zpět, to v zemi na východ od našich hranic, kde svého času včera znamenalo zítra (nebo jak zněl ten pitomý slogan), začíná znovu vypadat nevesele - tedy nevesele pro ty okolo. Nehodlám se teď ale pouštět do úvah nad tím, jakou smůlu pro Evropu představoval nástup Vladimira Putina; zaměřím se na jednu celkem čerstvou a nebezpečí věštící událost.

Modrý plamínek namísto rudé hvězdy

Ta zpráva, pokud vím, nezpůsobila v tuzemských médiích větší rozruch - z velkých zpravodajských serverů vyšel obsáhlejší článek na toto téma snad jen na Lidovky.cz (televizní zprávy jsem už nějaký čas neviděl). Přitom se bojím, že znamená víc, než Putinovo vystrkování drápků, moratorium na strategickou smlouvu nebo vyhazovy britských diplomatů. Legalizace soukromých armád velkých firem a jejich postavení de facto na úroveň policie a pravidelné armády totiž zřejmě ovlivní budoucnost (nejen) Evropy víc, než případné demonstrativní posílení ruských evropských divizí o pár set tanků. Je to významný milník na cestě k marginalizaci vlivu současných států a k přebírání jejich dosavadních pravomocí soukromými společnostmi.
Je ironií doby, že se tahle myšlenka, jíž jsou inspirována mnohá díla od sci-fi až po sociologickou literaturu, dočkala naplnění zrovna v zemi, která se před devadesáti lety rozhodla navždy skoncovat s kapitalismem. Je to vítězství globálního kapitalismu nad tradičním státem. Možná nenápadné, ale o to výraznější.
Ponechám stranou delší úvahy o tom, co asi báťuška Putin sleduje (povolil Gazpromu mít soukromou armádu, příští rok musí buď změnit ústavu, nebo odejít z prezidentské funkce, proslýchá se, že zřejmě zamíří právě do Gazpromu, jakou roli pak bude ještě hrát Kreml coby mocenské centrum?), a zkusím si představit dopad v dalších státech. Vznikl tu nebezpečný precedens. Budou následovat další firmy, nejdříve ze stejného oboru, a pak už všechny, které si to budou moci dovolit? Budou státy, ve kterých vzniknou takovéto soukromé armády, schopny zaručit svými ozbrojenými složkami bezpečnost svých občanů? Jak dlouho?

Budoucnost jako v Robocopovi?

O zájemce na místa žoldnéřů bude téměř jistě velký zájem, firma si své ozbrojence zaplatí lépe, než stát (vezměme si například současný marasmus v české policii, mohutně živený doslova sviňáckým služebním zákonem. Kolik odcházejících policistů by asi kývlo na možnost stát se součástí pořádkových sil dejme tomu ČEZu?)
Dočkáme se jednou marných žádostí indonézských představitelů, aby OSN zabránila přestřelkám jednotek Nike a Adidasu na sporném území továren? Budeme sledovat žaloby E.onu, že brigády Gazpromu použily při dobývání plynovodu kdesi na Kavkaze tanky, zatímco tiskový mluvčí Gazpromu to bude rezolutně popírat? A skončí takový vývoj u ozbrojených jednotek? Nezačnou lidé, žijící ve sféře zájmu firmy, dostávat namísto fádních státních peněz výplatu v "bonech", které půjdou utratit, světe div se, jenom v podnicích, patřících dotyčné firmě? Nezjistí nakonec jednoho dne vlády států, že už jsou na světě opravdu k ničemu?
Přeháním? Sám upřímně doufám, že ano.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.