LinuxExpresu bude škoda

19. srpna 2007 v 13:28 | PaulMan |  Počítadla
Zpráva o konci mého oblíbeného časopisu mě po návratu domů nemile překvapila.

K časopisu LinuxExpres jsem se poprvé dostal před rokem a něco. Předtím jsem si asi dvakrát pokusně koupil Linux+, který mě nijak zvlášť nezaujal (i když se zakoupení časopisu s instalačním CD Ubuntu 6.06 tenkrát ukázalo jako významné; měl jsem zrovna náladu zkusit něco nového, ze zvědavosti jsem si nainstaloval Dapper Drake, abych zjistil, co na tom slavném Ubuntu všichni tolik vidí, a po prvních zkušenostech jsem dal Mandriva Linuxu důrazné sbohem). LinuxExpres se mi ale zalíbil a začal jsem si ho kupovat pravidelně. Dokonce jsem si pak na posledním Invexu dokoupil pár čísel zpětně.
Až do tohoto léta jsem si na začátku každého měsíce koupil nové číslo a postupně ho během jízd do a z práce přelouskal. Byl jsem s LinuxExpresem spokojený. Cena skousnutelná, žádné zbytečné přiložené CD, články ve většině zajímavé. Jednou jsem si poznamenal tip na zajímavý program, jindy jsem si zapamatoval trik, který jsem doteď neznal, nebo si přečetl nové drby z kauzy nejslavnějšího linuxového vězně Hanse Raisera.
A teď ve čtvrtek, sotva jsem se začal aklimatizovat po návratu z dovolené, přišla zlá zpráva: LinuxExpres končí. Nepodařilo se najít dost inzerentů a nejsou peníze na další provoz. No jo, holt. Linuxových uživatelů, ochotných si časopis kupovat, je zřejmě příliš málo, takže inzerce v něm není zajímavá. Aspoň tak předpokládám. Šéfredaktor Vlastimil Ott si v rozhovoru na Root.cz stěžoval na chování některých firem, které navzdory proklamované podpoře open-source časopisu nijak nepomohly, jen z vydavatele tahaly čísla zdarma. Škoda, že nejmenoval, člověk by si aspoň mohl udělat obrázek.
LinuxExpres každopádně končí a není pravděpodobné, že jeho osud něco zvrátí. Předpokládám, že jeho vydavatel udělal pro záchranu maximum, než hodil ručník do ringu. Časopis není website, aby šel udržet svépomocí uživatelské komunity. Ale možná by tato ani nechtěla. Je dost dobře možné, že právě cílová skupina LinuxExpresu jsou lidé, pro které představují tištěná periodika anachronismus a kteří nevidí důvod, proč za ně utrácet své peníze. Já to tak třeba nevidím a proto mi tenhle časopis bude dost chybět.


Komentáře

1 Vlastimil Ott Vlastimil Ott | E-mail | Web | 24. září 2007 v 13:51 | Reagovat

Aniž bych chtěl být jedovatý, musím podotknout, že kdybyste si ho předplatil, mohlo to být dneska třeba jinak. Víte, kolik si bere distribuční společnost? A víte, kolik procent se vrací ze stánků? Radši se ani neptejte. :-) Kdyby bylo dost předplatitelů, mohli jsme si poradit i bez výrazné podpory inzerce - měli bychom stálou předplatitelskou platformu...

Ale to jsou kdyby... :-(

2 PaulMan PaulMan | 24. září 2007 v 23:33 | Reagovat

[1]: Mně předplatné tiskovin nevyhovuje, protože je z mého hlediska málo flexibilní. Zatím prostě neexistuje firma, která by předplacené periodikum dodala do mých rukou přesně v ten čas a na tom místě, kdy o to stojím :) Ovšem žerty stranou - přiznám se, že mě nikdy nenapadlo, že by předplatné bylo pro vydavatele časopisu až takovým esem v rukávu. Laický rozum mi napovídal, že "ztráty" připsané na vrub stánkové a poštovní distribuce jsou zhruba stejné a výhoda předplatného pro vydavatele spočívá jen v rozumné míře jistoty, že dotyčný si ještě takto "koupí" tolik a tolik letošních čísel. Kdybych věděl, že vám předplacením pomůžu vytrhnout trn z paty... ale to jsou ta "kdyby".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.