Občane, plač

24. srpna 2007 v 13:13 | PaulMan |  Události, komentáře
Parodie na vládu protlačila sněmovnou parodii na reformu.

21. srpen asi nebude mít v české historii tu nejlepší pověst. Do kulatého výročí vpádu "spojeneckých" hord zbývá ještě rok, tak zatím, ve snaze svou pověst trochu přiživit, přišel tento srpnový den aspoň s doplňkovou atrakcí: poslaneckou sněmovnou prošel návrh toho, čemu velká část českých médií s nepochopitelným eufemismem říká "reforma veřejných financí".

Peněz? Hodně. Pryč.

Jste zaměstnanec? Nově budete státu odvádět daň i z peněz, které s k vám ani nedostaly, protože nejsou součástí hrubé mzdy. Stát si vezme daň z peněz, které člověk povinně odvádí ... státu! Jste dlouhodobě nemocní a musíte chodit na pravidelné kontroly k lékaři? Platíte přitom zdravotní pojištění? Vyhráváte bonus, za každou kontrolu si ještě zaplatíte. A pak ještě jednou, až si půjdete pro léky. Jste zdravotně postižená osoba? Duševně se připravte na možnost, že se svému zaměstnavateli již dále nevyplatíte a zadusíte se ve spárech populární "neviditelné ruky trhu". A tak dále a tak dále. Nejste-li podnikatel s výrazně nadstandardními příjmy, nemáte důvod k radosti. Stát z vás v horším případě vytahá víc peněz než dosud, v lepším to zůstane cca stejné, jenom místo pánovi A budete platit pánovi B.

A muzika? Škoda mluvit...

Co dostane normální občan výměnou za to, že z něj "pravicový" stát bude ždímat peníze? Zeštíhlení byrokracie? Modernější komunikaci s úřady? Skutečné změny v systému důchodů a zdravotnictví? Houby s octem! Tohle není žádná reforma, jenom škatulata ve složité šachovnici, co kde kdy státu člověk platí. A k tomu všemu mnohadílná veselohra na toto téma v médiích: zástupci "názorových platforem" (čti: těch, kteří jsou sice členy vládní strany, ale nemají dostatečně hluboké korýtko) se se svými šéfy handrkovali o procenta daňových sazeb, riskující solitéři se v nejisté situaci pokoušeli vymoci osobní výhody výměnou za své hlasy... a samozřejmě tu máme smutné hrdiny posledního roku, Melčáka a Pohanku, kteří budou doufám ještě dlouho vpomínáni v politologii jako ukázka, jak by nikdy neměl aspoň trochu slušný poslanec dopadnout.
Já od téhle sebranky, která si říká vláda, nic dobrého nečekám, proto nejsem zklamaný. Ale doufám, že ti, kdo jí loni v létě pomohli svými hlasy k moci, jsou. Mají proč.


Komentáře

1 ! ! | 16. září 2007 v 11:18 | Reagovat

Hmm... Furt lepší sebranka, než ta sebranka, co byla před nimi...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.