Den NATO 2007

16. září 2007 v 22:01 | PaulMan |  Reportáže psané bez oprátky
Už posedmé se letos konala nadnárodní reprezentační akce ozbrojených složek.

S počasím to bylo až do poslední chvíle nahnuté a vážně jsme s kamarády zvažovali, že to odpískáme, ale nakonec jsme se nenechali odradit. Za to jsme byli později odměněni sluníčkem a výrazným nárůstem teploty. Je možno polemizovat, kolik lidí se odradit nechalo a jak se nevyzpytatelné počasí podepsalo na konečné návštěvnosti. Ta podle oficiálního vyjádření činila 60 tisíc lidí (i když nemám ponětí, jak se taková věc při absenci vstupenek nebo jakékoli registrace při vstupu počítá).
Navštívili jsme tedy ve čtyřech sedmý ročník Dne NATO v Ostravě. Několik posledních let se akce koná na letišti v Mošnově. Vstup je tradičně zdarma a množství představované výzbroje i zúčastněných států s každým novým ročníkem utěšeně roste. Letos to bylo sedm (respektive osm, v doprovodných materiálech figurovala i Ukrajina, byť není členem NATO, ale její příspěvek mi asi unikl) států, které zde představily něco ze své výzbroje.

Nádherné, smrtonosné hračky

Největší zastoupení mělo pochopitelně Česko, dále se účastnily Slovensko, Polsko, Německo, USA, Velká Británie a Španělsko. Česká armáda se vytáhla s tím nejlepším, co má po ruce (a co není momentálně nasazeno), takže jsem mohl okukovat stíhačky Jas-39 Gripen a L-159 Alca, vozidla radioelektronického boje i vojenskou polní nemocnici. K tomu samozřejmě vojenská "klasika" v podobě tanku T-72, BVP-2 nebo vrtulníků Mi-17 a Mi-24. Slováci předváděli bojové velitelské vozidlo Aligator, Poláci přišli věsměs s americkou technikou: populárními vozidly Humvee (netušil jsem vůbec, že je mají ve výzbroji) a stíhačkami F-16. Němci přiletěli se svým Tornadem a, srdce fanouškovo zaplesalo, legendární stíhačkou F-4 Phantom. Britové se, stejně jako Němci, pochlubili Tornadem a jako bonus představili své nejmodernější stroje Eurofighter Typhoon (bohužel jenom na zemi). Američané to vzali těžkotonážně, kromě jedné doprovodné F-16ky ukázali dvě skutečně úctyhodná letadla, tankovací KC-135 Stratotanker a hlavně "hlučící bestii" C-17 Globemaster:
No a Španělé přispěli se svou troškou do mlýna ukázkou populární F/A-18 Hornet. Výčet techniky není pochopitelně vyčerpávající, jmenuju jen to, co mi utkvělo v hlavě.
Jistou perličkou, na kterou bych málem zapomněl, bylo vystoupení slavného izraelského tanku Merkava Mk1, který je teď ve sbírce lešanského muzea coby jediný pojízdný exemplář mimo Izrael na světě. Dynamickou ukázku jsem bohužel prošvihl, takže jsem mohl už jenom sledovat, kterak stojí zaparkovaný s izraelskou vlajkou - a vlajkou OKD :)

Nejen armádou živ jest člověk

České barvy ovšem nehájila jen armáda, v co nejlepším světle se snažily prezentovat i Policie ČR, Městská policie Ostrava, Vojenská policie, Celní správa, Hasiči a Vězeňská služba ČR. Měly informační stánky, svůj plácek s ukázkovou technikou i svou předváděčku na ploše.
A když už o tom mluvím, svůj informační stánek a zároveň náborové středisko měla i armáda. Vážně by mě zajímalo, jestli se někdo při téhle příležitosti vážně nechal "nalejt".

Nezdravě přelidněno

Z takového množství zajímavé bojové techniky, kterou si člověk mohl v některých případech i přímo osahat (hlídající vojáci byli přátelští, poradili, jak natáhnout závěr samopalu, případně se podělili o své zážitky s tím a tím vozidlem) a kterou mohl sledovat v akci, jsem měl pochopitelně až dětskou radost :) Nejméně mě naopak těšilo to, z čeho měli nejspíš radost organizátoři, a sice obrovská masa lidí. Nejsem vůbec davový člověk a přítomnost přílišného množství lidí na jednom místě je pro mě často dobrým důvodem, proč na tom místě nebýt. Nutno přiznat, že třeba doprava do Mošnova a zpět byla zorganizována dobře; ale přes davy lidí jsem často vůbec neměl šanci vidět, co se děje na předváděcí ploše (škoda, že jsem nebyl V.I.P., papaláši si mohli na projíždějící tank téměř sáhnout) a cestu na záchod si člověk taky musel naplánovat v dostatečném předstihu. Ještě, že ta letadla létala ve vzduchu a dala se sledovat bez potíží :) Ne, vážně, bude-li se počet návštěvníků dále zvyšovat bez toho, aby se přišlo s odpovídajícími organizačními opatřeními, (napadá mě třeba jednoduchá tribuna, klidně na stání, aby mohlo více lidí bez obtíží sledovat dění na ploše. A zdvojnásobení počtu chemických hajzlíků), tak nevím, jestli se na další ročníky odhodlám.
Ale abych nekončil negativně: na letošním Dni NATO se mi povětšinou líbilo, radost z vystavené techniky vesměs přebila nepohodlí z přelidnění, celkově to byl vydařený den ve společnosti kamarádů a khaki barvy :) Takovéto akce jsou dle mého užitečné a potřebné; občan - daňový poplatník - se může podívat, na co jdou jeho peníze, ozbrojené složky se mu představí, ukážou mu, co dělají a jak to dělají. Jen tak dál.
Přidávám obvyklou galerii. Plus se můžete podívat na oficiální stránky akce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.