Vyšší matematika

15. září 2007 v 22:50 | PaulMan |  C'est la vie
Dopočítat se dvanácti může být pro čtenáře Blesku problém :)

Sychravé ráno. Kráčím na autobusovou zastávku, čeká mě další den plný vytváření hodnot. Zastavuju se u novinového stánku, abych si koupil Reflex. Těsně přede mnou dorazila k okýnku boubelatá paní středních let: "Dobrej. Jeden Blesk."
Bezděčně protočím panenky, jako pokaždé, když jsem na vlastní oči svědkem koupě tohoto periodika. Jak prohlásil Marek Brodský: "Nikdy nepochopím člověka, který vzhledem připomíná myslícího tvora, jak příjde do trafiky a řekne: Jeden Blesk." (volná citace z před pár lety přečtené zpovědi Celý to mám v mlze).
Zatímco uvažuju nad marností lidského počínání ve světle Blesků, paní začíná sestavovat protihodnotu: "Šest, sedm, osm, a tady mám tři, to je..." zaváhá, "ehm... to mi ještě chybí, viďte? Koruna, nebo dvě?""Jedna," odpoví s buddhistickým klidem prodavačka. "Viďtežejo!" zaraduje se boubelka a doplní zbývající minci.
Spokojeně přikývnu. Podobně jako by fyzik měl radost ze zjištění, že ta a ta elementární částice se chová přesně tak, jak by podle teorie měla, tak i mně dává svět, ve kterém má čtenář Blesku problémy dostat se v počtech nad desítku, mnohem větší smysl :)


Komentáře

1 ! ! | 15. září 2007 v 22:57 | Reagovat

Narozdíl od čtenáře Besku, elementární částice má pro svou existenci rozumné odůvodnění, ale dalo by se to považovat za potvrzení teze, že vše je relativní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.