Kterak krysa ke štěstí přišla

2. října 2007 v 17:52 | PaulMan |  FreiPsycheKultur
To divné jídlo s divným názvem bych si asi nedal. Ale jako film je Ratatouille...

...málem jsem napsal "žrádlo" nebo něco podobně vtipného. Ale předpokládám, že gastronomické narážky se v různých hodnoceních tohoto filmu objevují pravidelně, takže nemusím nosit dříví do lesa.
Na poslední výtvor Pixaru jsme zašli do multikina v Ládví - ocitli jsme se v minisále o velikosti většího obýváku, s celkem maličkým plátnem a nadstandardním možstvím popcorn vylučujících dětí. Nutno ale říci, že zážitek z filmu mi to nezkazilo.

Krysy těžší to maj

Bez okolků řečeno, Ratatouille se mi líbil. To, že jsem z něj nesršel nadšením jako svého času z Hledá se Nemo, přičítám spíš tomu, že jsem si na vysokou kvalitu Pixaru prostě zvykl, než že by tato nějak povážlivě klesala. Jako vždy je tu nezvyklý hlavní hrdina. Tentokrát někdo, kdo se doopravdy špatně narodil - krysa je k práci šéfkuchaře předurčena zhruba stejně jako afghánský vesničan k výzkumům na urychlovači. Ale to by nebyli Pixaři, kdyby to krysák Remy nakonec nějak nezvládl; a když divák trochu rozmlží smysl pro realitu, tak mu ten šťastný konec aspoň na chvíli věří.
S realitou je to vůbec zajímavě namixované. Na jedné straně musí člověk brát s nadhledem lekce v ovládání člověka taháním za vlasy, na straně druhé je okouzlen množstvím precizně zpracovaných detailů, které při blízkém "krysím" pohledu skýtá třeba obyčejná stěna domu. Propracovanost digitálního světa dle mého překonala další metu. Nádhernou, okouzlující grafikou s velkou láskou k detailu jsem byl fascinován téměř po celou dobu filmu. A vzhledem k tomu, že podstatnou roli hraje v Rataouille vaření, dostal jsem pod vlivem mohutné sugesce už asi v půlce hrozný hlad :)

Go, Remy, go!

A tak jsem tam hladový seděl a sledoval, kterak krysáček neodvratně míří k postu šéfkuchaře, jeho lidský přicmrndávač k lásce se zábavně "drsnou" kuchařkou a zlý kritik ke svému lepšímu já. To všechno okořeněné místy výbornými vtípky, místy povinnými slaboduchostmi k uspokojení dětí. Za celou dobu mě film nijak nepřekvapil ani neurazil. A dvě hodinky příjemně utekly.
Z kina jsem odcházel spokojený. Ne nadšený, ne dojatý, ale odpočatý a pobavený. Prostě další kvalitní pixarovka s hrdinou, který nakonec ke štěstí přijde. Nic víc, nic míň.


Komentáře

1 Grovik Grovik | Web | 8. října 2007 v 10:04 | Reagovat

Jo jo ... vite proc autori zvladli krysy tak dobre? Protoze pri nataceni pracovali s potkany (spravnej preklad by mel byt, ze se jedna o potkany krysi nezijou v kanale ;-).

A skutecne jakozto znalec problematiky, mohu za sebe rict povedlo se taky jsem byl nadsen ;-).

2 kukulich kukulich | Web | 27. října 2007 v 22:33 | Reagovat

Zítra se na to také kouknu, tak pak si konečně budu moct přečíst tvojí recenzi :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.