Velký bratr 2.0

22. října 2007 v 18:39 | PaulMan |  C'est la vie
Jak se taky dá využít nepoužívaný anténní systém.

Už ani nepamatuju, kdy jsem naposledy zavítal domů do Ostravy a nesetkal se tam s něčím novým. Perestrojka našeho sídliště i paneláku kombinovaná s budováním nové ostravské magistrály způsobují, že poslední cca rok musím skoro pokaždé z nádraží domů jinudy :)

Za nové, lepší paneláky

Zatímco změny na okolním sídlišti vzbuzují dojem, že se nějaký zneuznaný "architekt" spojil v tajném spolku s někým, kdo se prostě potřeboval zbavit obrovského množství betonu, našemu domu "facelifting" celkem prospívá. Nová okna, díkybohu i balkóny (staré už byly opravdu životu nebezpečné), fasáda, výtahy, zvonky... a jedna speciální novinka.
Jako skoro všechny sídlištní domy, i náš panelák trpí vandalismem. Týden po natření výtahu se na jeho stěnách objeví čmáranice nejrůznějších degenerovaných exotů, chodba na schodišti se šmahem promění v jeden velký, šestnáct pater vysoký popelník... Součástí změn se tak stalo něco, co jsem ještě neviděl: kolektivní šmírování.
Ve výtazích, na schodišti a na dalších vybraných místech (včetně zdi vedlejšího domu) jsou umístěny kamery. Jejich výstup pak nevede do nějakého velínu domovní důvěrnice, nýbrž jej lze naladit napojením se na bývalou společnou domovní anténu, dávno zrušenou ve prospěch kabelovky. Každý nájemník si tedy může krátit dlouhou chvíli sledováním chodeb domu.

Myspace? Ourspace!

Byl jsem fascinován. A pak prý, že "komunita" je prázdný pojem! Tady máme skutečnou 2.0 šmírující aplikaci, každý zúčastněný může obsah konzumovat (sledovat dva teenagery, jak se ocucávají na schodišti ) i generovat (ocucávat u výtahu sousedku a dostat za to doma pár facek). Takový systém má budoucnost.
Nově natřené výtahy se zatím drží. Osobně si myslím, že za to může spíš rekonstrukce venkovních dveří a nové zámky na "pípátka" (většina hovad s uměleckými ambicemi pochází z okolních domů a teď se hůř dostane k nám dovnitř), ale kdo ví, třeba má nový domovní Velký bratr taky svou zásluhu. Už jenom čekám, kdy v záběrech z kamer začne vyhledávat Google.


Komentáře

1 MiK MiK | 22. října 2007 v 19:02 | Reagovat

Při poslední větě mě napadlo, z čeho je financovaný celý systém? Že se z nějakého fondu údržby zatáhne vymalování chodby, to docela chápu - ale kamerový systém? A napojení na STA a následné provozní náklady?

Takže čekám, kdy se při sledování choulostivé chodbové scény objeví potenciálnímu perverzovi Google AdSense "Nechcete dopadnout jako on? Nejlepší paravany v Ostravě prodávají hned o dva bloky vedle." a k tomu odkaz do Google Maps.

Ale je hezké sledovat evoluci. Ve starém paneláku 1.0 bylo sousedské sdílení omezeno toliko na akustický přenos VoW (Voice over Wall) a ve verzi 2.0 přidali i video. Přeji mnoho ne/sdílených zážitků s Tvými sousedy. :-)

2 ergo ergo | 22. října 2007 v 22:40 | Reagovat

Nám to také nabízeli- celkem za 5k na byt... Jenže se nikomu nelíbilo, že by ho někdo sledoval. Potom se dohodlo, že se to tedy bude nahrávat. A nakonec jsme se dozvěděli, že to jako důkaz pro policii jde použít těžko. Takže z toho sešlo- naštěstí. Už tak mě mají sousedi za divnou:)

3 PaulMan PaulMan | 22. října 2007 v 22:55 | Reagovat

Zajímavá otázka... nevím, na kolik instalace a provoz takovéhle srandy přijde. Ale na ostatní opravy peníze nechybí... možná to vážně platí Google ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.