IMAP na Gmailu - chvála Googlu!

1. listopadu 2007 v 23:07 |  Počítadla
Jak můj nejoblíbenější freemail dosáhl téměř dokonalosti.

Gmail mám rád. Našel jsem si k němu cestu v roce 2005, částečně ze zvědavosti, částečně proto, že už jsem se nemohl dívat na to, jak se mi pod rukama mění účty na všech českých freemailech na Seznam. Hodně rychle jsem si na něj zvykl a dodnes jej používám jako jednu ze svých hlavních adres.

Webmail výborný, ale...

Přes nesporně funkční a příjemné webové rozhraní jsem postupem času stále více toužil po IMAPu. A nebyl jsem sám - jak jsem se nedávno dočetl, za zprovoznění IMAPu na Gmailu vznikaly dokonce slušně podepisované petice.
Minulý týden ke mně hned z několika zdrojů dorazila zpráva, že Google skutečně IMAP na Gmailu rozjel. Uživatelé jej ale prý dostávají k dispozici postupně. Já nic nového v nastavení svého účtu nenašel, takže jsem mohl jen závistivě sledovat na webu nadšené výkřiky těch šťastnějších.

IMAP česky? Niet!

Včera jsem si v článku na Root.cz přečetl, že zakopaný pes je jinde: možnost aktivovat si IMAP jsem už nějakou dobu měl, jenom jsem ji v českém prostředí neviděl. Ech. Takže jsem si přepnul mail do angličtiny a mohl si konečně IMAP zapnout.
Nastavení účtu v Thunderbirdu podle instrukcí proběhlo bez problémů a já mohl začít testovat. Předem jsem počítal s tím, že za výhodu IMAPového přístupu v mailovém klientu zaplatím ztrátou možnosti používat štítky k třídění mailů. To jsem se ale přepočítal. Slovy reklamního kreativce, neschopného přijít s žádným dobrým sloganem: Gmail IMAP je více, než jen IMAP. Označování mailů štítky ve webovém rozhraní se projeví jejich rozkopírováním do složek, které v Thunderbirdu štítky nahrazují. A obráceně. Smazáním mailu ze složky je mu pak v praxi jen odebrán příslušný štítek, mail sám se nesmaže. Takové mailové hardlinky :) Když jsem pak mail označil v TB praporkem, projevila se na webu změna aktivováním žluté hvězdičky. Byl jsem u vytržení (bohužel opačným směrem mi tahle frajeřinka nefunguje).
Jediné, co mi trochu rušilo kruhy, byly nově se objevivší štítky typu [IMAP]/Sent. Dokázal jsem se jich však až na jedinou zbavit tak, že jsem v TB nastavil ukládání odeslaných mailů a konceptů do speciální složky Gmail, respektive jejích podsložek. Funguje to dobře až na Koš, jehož umístění v TB neumím nastavit, takže s [IMAP]/Trash se zřejmě budu muset smířit.

Tisíceré díky

Bezproblémovým, dobře technicky zajištěným a opravdu promakaným IMAPem si u mě Google opravdu udělal oko. A taky si pojistil, že i nadále bude důležitý podíl mé pošty směřovat přes jeho servery, ať už to pro mě bude znamenat cokoli. Budu teď jen tiše sledovat, jak dlouho bude Seznamu trvat, než na Gmail IMAP aplikuje své proslavené "googlereverzní inženýrství".


Komentáře

1 MiK MiK | 2. listopadu 2007 v 10:21 | Reagovat

První odkaz na dotaz thunderbird imap trash vyhodí tohleto: http://kb.mozillazine.org/IMAP_Trash_folder

Různí lidé v Seznamu opakovaně tvrdili, že IMAP u nich nelze technicky realizovat kvůli jejich specifickému backendu "eboxů". Čili jsem taky zvědav.

2 Jan Tichý Jan Tichý | E-mail | Web | 2. listopadu 2007 v 10:39 | Reagovat

Naprostý souhlas, z IMAPu na Gmailu jsem nadšený. Člověk se jenom musí vyvarovat některých blbostí, jež má pokušení udělat, například si přejmenovat složku [Gmail] :). Taky rychlost synchronizace by mohla být lepší, což ale nevím, jestli je problém Gmailu nebo principiální vada IMAPu. Ale jinak super!

3 johniez johniez | 19. listopadu 2007 v 13:15 | Reagovat

No když člověk smázne mail z inboxu přes web rozhraní, tak se mail smaže i ve složce All mails.

Když ho smažu přes imap (tb), tak v All mails pořád zůstane. Když ho mažu ve složce All mails přes imap, tak tam ten mail pořád je :-/

A už se mi párkrát přes imap špatně stáhla příloha :-(

4 Vít Vít | 5. prosince 2007 v 11:20 | Reagovat

Nevíte, jak nastavit IMAP v poštovním klientu Opery (v. 9.23)? Mě to přes server "imap.gmail.com" nic nestáhne (resp. nepřijme). Ale posílat emaily jdou. Nevíte v čem bude problém? Nastavení:

příchozí server: imap.gmail.com

číslo serveru: 993

Na gmailu IMAP povolený mám... Děkuji za radu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.