Lidovečtí kádři jsou na stráži

12. listopadu 2007 v 18:09 |  Události, komentáře
Rezignace Jiřího Čunka na vládní funkce není pro jeho stranu žádná tragédie.

Tahle rubrika by si pomalu zasloužila přejmenovat na "Nekrology nežádoucích papalášů". Tentokrát to ale nebude jen o Jiřím Čunkovi.

Rychlý vzestup...

Můj vztah k současnému šéfovi lidové strany prošel změnami. Na začátku, ještě jako vsetínský starosta, měl mé sympatie coby člověk, který se nebojí jít proti páchnoucímu proudu politické korektnosti a dokáže vystěhovat neplatiče nájemného navzdory tomu, že jsou to cikáni. Jeho raketový výstup do vrcholné politiky jsem sledoval se zaujetím. Když se pak začal postupně více a více "odkopávat", měnilo se moje zaujetí ve znechucení: zázrak se nekonal, i tentokrát řídí stranu skutečný lidovec.

...pomalý pád

Dlouhou dobu se zdálo, že Čunek přežije jakýkoli průšvih, chráněn podporou svých spolustraníků a potřebou Topolánka udržet lidovce ve vládě. Téměř to volalo po aktualizaci starého fóru, že jen šváb a (zde doplňte jméno) přežijí i atomovou válku. Nakonec se ale nemožné stalo skutečností a milý pan předseda minulý týden rezignoval na své vládní funkce. Milým panem předsedou zůstává. Zatím. Novodobé dějiny české politiky dosud moc nepřály lidem, kterým po odchodu z exekutivy zůstaly jen stranické funkce.
A v tomto případě je řeč o lidovcích, kteří měli vždy v zásobě dostatek bezskurpulózních kádrů obrácených doleva i doprava. Zatím KDU-ČSL drží s Topolánkem. Ale preference ČSSD narůstají a já nepochybuju o tom, že až lidovci vycítí, že nastal správný čas, vymění za běhu vedení a přeorientují se tak, aby mohli zasednout v další vládě - tenhle postup za posledních skoro devadesát let selhal jen výjimečně.

Koryta si rozvracet nedáme

Jiří Čunek by se teď měl modlit, ať se Topolánek udrží u moci co nejdéle. Snad mi promine, že mé vlastní modlitby jsou zaměřeny opačným směrem. Dokud však u nás neproběhne zásadní a inteligentní změna volebního systému, mají další Luxové, Kasalové, Kalouskové či Čunkové své místo na slunci vpodstatě zajištěno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.