Běda OSVČ, kterým banka vládne!

24. února 2008 v 20:59 | PaulMan |  C'est la vie
Podmínky, které má živnostník při žádosti o bankovní úvěr, jsou nemožné.

Představte si, že si chcete pořídit něco dosti drahého, například nemovitost. Pokud nejste zrovna dědicem nějaké bohaté dynastie nebo v kapřících plovoucím fotbalovým sudím, musíte si na takový nákup půjčit. Pokud jste ovšem osoba samostatně výdělečně činná, rozmyslete si, jestli vám vůbec stojí za to vážit cestu do banky.
Banka totiž při žádosti o úvěr posuzuje vaše příjmy. A za ty se u OSVČ považuje základ daně. Tedy částka, ze které se určuje, kolik zaplatíte státu. Částka, kterou se každý rozumný živnostník snaží co nejvíce snížit.

Měsíční příjem? Vychází nám 8 000,-

Řekněme, že stejně jako já pracujete v IT. Vaše skutečné náklady na práci jsou zanedbatelné. Využijete tedy možnost, kterou vám dává zákon o dani z příjmu, a uplatníte paušální částku: 50% ze všech příjmů. Poplatky na zdravotní a sociální pojištění se poté odečítají až z rozdílu příjmů a těchto paušálních výdajů, tedy váš základ daně klesne o více než polovinu.
A tady je ten háček. Banka, která vás bude posuzovat podle základu daně, v tomto okamžiku usoudí, že váš příjem je malý, nedostatečný, a půjčku vám buď rovnou odmítne, nebo nedosáhnete na částku, kterou potřebujete, nebo dostanete horší podmínky...

Ukaž, že na to máš

Řešení? Dle banky jediné. Zvýšit základ daně. Ve vašem případě vzdát se paušálních nákladů. Jelikož dost dobře nemáte nic jiného, co by váš základ daně zvýšilo "jen trochu", budete v takovém případě platit jak mourovatí - budete totiž platit vyšší procentní sazbu z vyššího základu. A netýká se to jenom daně z příjmu, nová čísla nepříjemně ovlivní platbu sociálce, pojišťovně... Ale pro banku budete dost bonitní.
Tedy jsou dvě možnosti:
a) ušetříte na daních, budete mít dost peněz, ale banka dospěje k závěru, že je nemáte
b) vyluxujete si konto do poslední koruny daněmi a odvody, ale banka dospěje k závěru, že máte dost peněz a tedy vám půjčí
Vymyká se takovýto postoj vašemu chápání? Nejste sami.


Komentáře

1 kukulich kukulich | 1. března 2008 v 16:02 | Reagovat

Právě jsem si spočítal svůj měsíční příjem a taky bych na hypotéku neměl. Ještěže ji zatím nepotřebuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.