Z daní placená ubohost

10. února 2008 v 6:17 | PaulMan |  Události, komentáře
Za představení, které na sklonku týdne sehráli naši zákonodárci, by tito zasloužili přes držku.

Já už zažil nějakých politických tahanic. Ale ani bordel, který ztropili republikáni spolu s Dášou při poslední volbě Václava Havla, ani vznik Čtyřkoalice, ani zánik Čtyřkoalice, ba ani hrůzostrašné schvalování poslední vlády, nic z toho nedosáhlo takové míry ubohosti a trapnosti, jakou měla páteční a sobotní prezidentská volba.

Hlavně důstojně, soudruzi!

Poslanci a senátoři na obou stranách barikády se chovali jako ta nejnemožnější hovada. Ba myslím, že by se dala vystopovat přímá úměra mezi tím, jak si ten či onen volitel bral do huby slova jako "důstojnost" a jak se přitom sám choval jako kretén.
Nemám vůbec chuť komentovat všechny ty tanečky, pokusy, vzájemná obviňování apod. S jedinou výjimkou. Rád bych tímto vzkázal arcihovadu Ivanu Langerovi a jeho podobně smýšlejícím souputníkům toto:
Tajná volba patří k základním a neodňatelným právům voliče v každém svobodném systému. Já, volič, odpovídám sobě a svému svědomí za to, jakou volbu učiním, a mám právo nikomu nesdělovat, jak jsem volil. Můj volený zástupce, zastupitel města či kraje, poslanec, neodpovídá sobě. Odpovídá mně, svému voliči. A já mám plné právo vědět, jakou volbu učiní. Volený zástupce, který si zkouší přisvojit právo voliče hlasovat tajně, aby tím zakryl ubohé politikaření, a ještě se přitom bije v hruď, že takto brání demokracii, je vůl.

Ještě to neskončilo

Další díl téhle tragikomedie, horší než Troškovy Kameňáky, je naplánován na příští pátek. Nejspíš bude ještě vyhrocenější, možná padnou i nějaká trestní oznámení (nebo pár facek?). Na Hradě nakonec zůstane Klaus a vliv komunistů na domácí scéně zase vzroste. Jak rád bych se mýlil!


Komentáře

1 kukulich kukulich | Web | 10. února 2008 v 10:40 | Reagovat

No nevím, ale nevzroste víc vliv komunistů spíš při volbě Švejnara? Pokud KDU-ČSL nezmění preference, tak Švejnar nemá bez komunistů šanci na zvolení a oni ho určitě nebudou volit zadarmo :)

A poslanec odpovídá svému voliči, ale taktéž odpovídá sobě a svému svědomí. A jen v tajné volbě může hlasovat podle svého svědomí. Proto se taky doposud vždy hlasovalo tajně. A proto se třeba starostové také volí tajně a nikdy to nikomu nevadilo. Osobně nemám problém u volby prezidenta ani s veřejnou volbou. Ale to, co se dělo v pátek a v sobotu, není veřejná volba ale bordel. Pokud nesedí tvůj poslanec nebo senátor vepředu, tak stejně netušíš, jak volil. Když už veřejná volba, tak jmenovitě jako při hlasování o důvěře vlády.

2 PaulMan PaulMan | 10. února 2008 v 11:16 | Reagovat

[1]: Vliv komančů vzroste, pakliže dokáží, že bez jejich požehnání neprojde žádný kandidát. To se jim v prvím kole podařilo a očekávám, že se jim teď bude mnohem více nadbíhat.

A máš pravdu, já taky čekal, že každý vstane a řekne "pro" nebo "proti", když už si tu veřejnou volbu nakonec schválili. Byl to bordel.

3 Václav Novotný Václav Novotný | Web | 10. února 2008 v 12:19 | Reagovat

V názoru na veřejnou volbu s tebou nesouhlasím. Myslím si, že pokud probýhá veřejná volba, je mnohem větší pravděpodobnost, že se volič podřídí vlastnímu okolí (v tomto případě straně) a tím zkreslí výsledky.

Jasně, že bych moc rád věděl, jak můj zástupce volil. Pokud by ale zveřejnění výsledků mělo jeho názor ovlivnit (vím :-), není to úplně šťastná formulace), jsem jednoznačně pro tajnou volbu. Navíc veřejná volba jen odkrývá prostor ke korupci.

4 PaulMan PaulMan | 10. února 2008 v 12:47 | Reagovat

[3]: Takže musí-li zákonodárce veřejně zjevit, jak hlasuje, odkrývá se prostor pro korupci, kdežto nelze-li jeho volbu zjistit, zachová se určitě správně? Tahle logika trochu pokulhává.

Podle čeho bych potom měl volit své zástupce, kdybych si nemohl ověřit, jak hlasují? Pro mě je třeba volba prezidenta dost důležitým faktorem při rozhodování, koho budu volit do sněmovny. Jak bych si potom mohl zkontrolovat, zda se ten a ten zachoval dle předchozích proklamací, a podle toho se rozhodnout, jestli ho volit i příště?

Stranická disciplína versus vlastní názor, to je obecný problém parlamentní demokracie, kdy volím do poslanecké sněmovny stranu, která se ovšem skládá z individualit (v našem případě spíše z individuí). Tenhle problém ale nelze řešit tak, že zákonodárce tají, jak hlasuje.

5 Václav Novotný Václav Novotný | Web | 10. února 2008 v 14:37 | Reagovat

[4]: Slovo korupce asi nebylo úplně ideální pro to co jsem chtěl vyjádřit. Měl jsem na mysli ovlivňění voličů mocnější osobou, která si výsledek volby může snadno ověřit a vyvozovat následky v případě, že se mu výsledek nebude líbit. Pokud je volba skrytá, je svoboda volby větší.

Já raději budu svému zástupci věřit, než abych sledoval ovlivňování výsledků stranickými předsedy či někým jiným. Přijde mi to, že to není nic jiného, než: "Jsi s náma ve straně, budeš volit to co chci já. A běda ti jak ne! Však já už na to dohlídnu."

Veřejná volba se mi prostě nelíbí. Zvláště v podání, v jakém nám byla letos  nasevírována.

6 jandys jandys | 10. února 2008 v 23:51 | Reagovat

2kukulich Pokud vim tak Havla poprve volili verejne. A souhlasim s PaulManem, ze to bylo k zbliti. Dost se mi libil jeden vtipek. Kdyz je komentator nazyval "volitele"

reagoval na to kdosi ze : Voli tam jsou a neni jich malo a tele tam neni  samo.

BTW kanalni vyroky premiera pres ruchovy mikrofon me desili uz v patek. I kdyz jsem ho kdysi na vlastni usi slysel rikat o zakonech ktere vlada schvalovala "To jsou sra..y co musime schvalovat"  prekvapilo me ze si to dovolil v sale plnem mikrofonu....Coz mimo jine ukazuje na jeho vysoke IQ.

7 PaulMan PaulMan | 11. února 2008 v 8:46 | Reagovat

[6]: Jestli byly kvůli někomu vynalezeny ruchové mikrofony, je to velký Mirek - jednou už, tuším že v Reportéři ČT, odvysílali krátký sestřih všeho, co se mu už do těch rucháčů podařilo vyblít, a nepochybuju, že z toho jednou vyjde DVD ve stylu Ivánku, kamaráde... :)

8 PaulMan PaulMan | 13. února 2008 v 12:08 | Reagovat

Aktuálně.cz odvedlo v rámci svých možností  dobrou práci. Jako volič k těmto datům rozhodně přihlédnu při dalších volbách:

http://aktualne.centrum.cz/analyzy-a-specialy/2008/volba-prezidenta/zpravy/clanek.phtml?id=521078

9 Jan Tichý Jan Tichý | E-mail | Web | 19. února 2008 v 11:44 | Reagovat

Vůbec nechápu, co se komu na první volbě nezdálo. Mně se naopak líbila moc. Osobně jsem vždycky tíhl k absurdním dramatům a jiným vymoženostem naší postmoderní doby. Víkendové představení v podání ochotnického souboru Parlamentu ČR mne v tomto ohledu více než uspokojilo. Bylo tam vše - napětí, gradace, intriky, nečekané zvraty. Ale i neustále se opakující a vracející motivy, prolínající se dějové linie, dlouhé rozvleklé pasáže a jiné typické prvky kvalitního absurdního díla. Snad to jenom mohlo být delší, nevyužitá příležitost prodloužit performanci až neděle mne vysloveně nemile překvapila.

Velmi tak přemýšlím, zda nepřehodnotit svůj doposud vstřícný postoj k přímé volbě prezidenta. Mám totiž dojem, že je zde zaděláno na pěknou českou kulturní tradici. Vždyť si to představte, nebylo by to snad pěkné, takhle si jednou za pět let vzít v pátek dovolenou, nakoupit domů zásoby piva a až do neděle strávit víkend v příjemné společnosti televize a intelektuálního výkvětu našeho národa. Nevím jak vy, ale já bych se na to vždy těšil už od Náchoda...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.