Elektronický císař pán

13. března 2008 v 19:27 | PaulMan |  Počítadla
HTC Kaiser je vážně povedený kus technologie

Když jsem na internetu poprvé četl o nástupci mnou vlastněného PDA HTC TyTN (Hermes), říkal jsem si: vlastně nic moc. Trochu zvedli výkon, integrovali GPS modul a provedli nějakou hodně podezřelou věc s displejem, který se teď naklání. Nevím ani, proč mám námitky zrovna proti rotačnímu pohybu. Oblíbené telefony "véčka" mi připadají celkem pitomé, kdežto třeba vysouvací Samsungy se mi líbí. Stejně tak jsem byl rád za svou vysouvací HW klávesnici, ale další natáčení displejového panelu mi bylo tak nějak proti srsti.

Král je mrtev...

Potom se mi ovšem povedlo vykoupat své drahocenné PDA v medovině (za okolností tak bizarních, že se o nich raději nebudu moc šířit) a když pak toto začalo rychle ztrácet na funkčnosti, přišel čas rozkoukat se, čím ho nahradit, až definitivně doslouží. Mezitím se mi výše zmíněný nástupce dostal při dvou příležitostech do rukou a já zjistil, že je to velice příjemné a svižné zařízení. A taky, že displej se natáčet může, ale taky nemusí, čímž u mě HTC TyTN II (Kaiser) dost získal na reputaci.

Nejsem zase tak dobře placený, abych si mohl dovolit kupovat každou chvíli nové PDA, takže jsem se se svým zchromlým TyTNem snažil vydržet co nejdéle, byť jsem byl připraven o celou řadu jeho normálních funkcí. Nakonec se však situace dostala do stavu, kdy další pokusy o používání tohoto přístroje začaly představovat riziko tělesného nebo duševního poškození. Mého, ne přístroje. A já s těžkým srdcem začal zkoumat situaci na trhu.

Z výběrového řízení na nový komunikátor vyšel HTC Kaiser jako vítěz. Sice už dnes nepředstavuje horkou novinku a IN je zrovna např. HTC Touch Cruise (Polaris), ale já už jsem si příliš navykl na hardwarovou klávesnici a těžce bych nesl, kdybych ji neměl k dispozici (HoT mi svého času tvrdil, že je návyková, a měl naprostou pravdu). Jo a taky mi netrhá žíly, že nemám novou generaci Touch FLO (taková grafická pitomost, něco mezi iPhone a Windows Aero). Sunnysoft, přesně dle mých dosavadních zkušeností, rychle a bez komplikací doručil balíček se střídajícím komunikátorem. Bonusová sada zrovna činila 1GB microSD transflash a poukaz na jednu Tom Tom navigační mapu. Navic jsem si objednal značkovou fólii na citlivý dotykový displej.

...ať žije král!

Vzhledově se mi HTC Kaiser velmi líbí. Oproti HTC Hermes nevypadá jako elektronická cihla. Je štíhlejší a jeho zaoblený, lesklý černý plášť vypadá velice dobře. Záhy jsem sice začal mít trochu obavy o chromovaná spodní tlačítka (jednak vypadají dost vachrlatě, jednak se bojím, že lesk celkem brzo oprýská a tlačítka pak budou telefonu spíš pro ostudu), ale jinak za vzhled deset bodů.
Střídání stráží. Hermes a Kaiser
Po drobných problémech s instalací baterie (ten pitomý zadní panel nechtěl povolit a určitě znáte tu obavu použít přílišnou sílu na něco malého, plastového a elektronického) jsem nechal Kaisera chvíli nabíjet a poté ho obřadně zapnul. Inicializační procedura, včetně instalace české lokalizace a balíku Sunnysoft InterWrite, proběhla bez problémů. Měl jsem štěstí, že se mi ještě podařilo probrat starý komunikátor na chvíli k životu a mohl provést up-to-date zálohu dat. Tímto musím velmi pochválit malý a jednoduchý prográmek PIM Backup (a MiKa, který mi ho představil), protože zvládl přenést adresář, kalendář, záznamy hovorů, SMS i ToDO mezi dvěma PDA (a dvěma verzemi Windows Mobile) bez jediné chybičky.

Pod pokličku

S přístrojem se pracuje skvěle. Navýšení výkonu je vážně znát; Qualcomm taktovaný na 400 MHz, 128 MB RAM a zřejmě i Windows Mobile 6 (které jsou, soudě podle ohlasů na webu, přeci jen lépe výkonově vyladěné, než pětky) dělají své. Práci navíc zpříjemňuje celá řada drobností, jako např. implicitně zabudované zamykátko přístroje nebo volba řazení kontaktů v adresáři. I správce komunikace doznal vylepšení. Hlavně výměna souborů přes Bluetooth nebo připojení počítače (zatím tedy jen s Windows) skrze PDA k internetu (stejně jako naopak stahování např. aktualizací nebo GPS údajů přes počítač bez aktivace vlastních datových služeb) jsou teď mnohem jednodušší než dříve. Operační systém ve své holé podobě je také mnohem lépe vybaven, než za časů WM5. I když se samozřejmě čeká, že si do PDA rychle nacpete hromadu více či méně užitečného softwaru.
Já začal svým nejmilejším PocketPC softwarem - čtečkou Haali Reader, díky které se při cestě do a z práce prokousávám hromadami z webu stažených e-booků. Taky jsem vyměnil neužitečný program Poznámky za PDA verzi Notepadu. Graficky velice slušnou, ale bohužel mizerně nastavitelnou obrazovku HTC home jsem nahradil osvědčenou sadou nástrojů z dílny SPB Software House. Jen v oblasti multimédií jsem se rozhodl experimentovat a namísto dříve (a k plné spokojenosti) používaného Sompy Multimedia Playeru jsem si nahrál TCPMP. Využil jsem taky svého kuponu a stáhl si navigační mapu pro Prahu a okolí, která bez problému pokrývá i Neratovice. Tom Tom už nám s mou slečnou i dobře posloužil při motorizované návštěvě kamarádky.

Za hodně peněz hodně muziky

Celkově jsem s HTC Kaiser zatím velice spokojený. Je mu co vytknout? No, když nechám stranou zmíněná chromovaná tlačítka (která mě ještě můžou přesvědčit, že se v nich mýlím), tak se stále jedná o PDA běžící na systému Windows; alespoň jeden reset za dva dny je běžná norma. A taky, přes veškerá navýšení výkonu, se Kaiser nezbavil neduhu, který byl velice sravý už na jeho předchůdci: několikavteřinovou "strnulost" po otočení obrazovky o 90 stupňů, kdy s přístrojem nelze vůbec nic dělat (zatímco třeba vyzvání a vy se modlíte, ať to volající nevzdá). K PDA je naštěstí dodáváno pouzdro na suchý zip, takže nedochází k otáčení obrazovky vlivem magnetického pole uzávěrů. A když už je o tom řeč, tak obrazovka se otáčí (a klávesnice vysouvá) na správnou stranu, tak, jak se to jeví evropskému pravákovi. Tedy stejně jako např. u slabšího HTC Herald a právě naopak než u HTC Hermes.
HTC Kaiser s vysunutou klávesnicí a natočeným displejem
Zatím se mi s mým novým PDA pracuje bez problémů. Do budoucna se zaměřím na to, jak co nejlépe spojit jeho komunikační schopnosti s Linuxem, a pochopitelně taky na to, abych si ho pokud možno zase něčím sladkým nepolil.


Komentáře

1 jandys jandys | 14. března 2008 v 15:01 | Reagovat

Tak koukam, ze uz mas noveho "Milaska", ja ho mel nez jsem ho dal dál a ted mam Polarise. U Kaisera me vadila jeho ne-uplne funkcni GPSka a to vzhledem k me oblibene hre byl problem. Ne ze by nefungovala, ale chovala se drobet nepresne. Jestli budes chtit pujcit Polarise (po Velikonocich) tak rekni Ondrovi on to se mnou domluvi. Pekny clanek :-)

2 PaulMan PaulMan | 14. března 2008 v 18:05 | Reagovat

[1]: Díky :) Jsem spíše sváteční uživatel GPS, ale zatím jsem na problém nenarazil. A za nabídku děkuju, ale už jsem si Polarise osahal u jiného PDA-pozitivního kamaráda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.