Ohlédnutí za drahouškem zákazníkem

24. března 2008 v 22:43 | PaulMan |  Počítadla
Pokus o shrnutí všech mých "Česká spořitelna" spamů.

Jak ten čas letí! Je to už déle než dva měsíce, co se mi v mailboxu zabydlela rhybářská síť, operující pod značkou "Česká spořitelna". Je to doba dostatečně dlouhá na rozeznání jednotlivých "vln", které se přelily přes můj antispam. Pohrabal jsem se v koši a zkusil celou tuhle legraci trochu zmapovat.

Začalo to drahouškem

Asi nejznámější verzí ČS phishingu je "drahoušek zákazník", ve více či méně zkomoleném kódování a roztomilé strojové češtině:
Po prvních vlažných výsledcích zřejmě najali v rhybářské vesnici nové kreativce, takže nová varování ohledně problémů s platební kartou už byla více česká a graficky vyvedená:

Nuda, nuda, šeď, šeď...

Někteří se na pokusy o překlad do češtiny vybodli a jenom vrazili Spořitelnu do "generických" spamů. Za tohle tedy žádné plusové body.
Dobrá, někde aspoň bod za grafickou úpravu:

Zpět k češtině

Poté se nad sebou spamboti zřejmě zamysleli a přišli zase s kreativnějším přístupem. Návrat k češtině, po prvních pár pokusech i smysluplné a čitelné:

Rhybář: pozor na rhybáře!

Nedlouho potom přišla jedna specialitka: phishing, který varuje před phishingem. Konečně zajímavý nápad! Klobouk dolů:
Nutno ocenit i grafické snahy (nevyhlásí ČS soutěž o nové logo Servis24?)

Drobky bokem

Celou dobu a trochu mimo hlavní proud se drží různé menší mailíky. Možná jsou to jenom pokusy, na kterých si rhybáři pilují řemeslo. Dvě ukázky z mnoha:
Speciální bonus v podobě dalších grafických i jazykových perliček mě čekal tam, kde jsem ze studijních důvodů klikl na přiložený odkaz. Fajnšmekrům bych doporučil zejména "Skonání datle" :) Občas šlo narazit i na celkem slušnou napodobeninu rozhraní Servis24.

A co dál?

I když to v posledních dnech vypadá, že celá tahle švanda už je za svým zenitem (u mě to bylo tak 16 až 18 "spořitelen" denně), je taky možné, že si pánové dali jenom velikonoční pauzu. Tak uvidíme, s čím zkusí ještě překvapit :)


Komentáře

1 kukulich kukulich | Web | 25. března 2008 v 10:35 | Reagovat

Nedávno si mi bratr stěžoval, že ho nebaví každý den mazat několik těchto zpráv. A já za celou dobu nedostal ani jednu :)

2 PEPP PEPP | 26. března 2008 v 17:07 | Reagovat

To hledim! Ke me se dostal az chytrak rhybar, ktery varuje pred rhybari, a i tech mi prislo jenom par (spamfiltr u centra).

Takze diky! Konecne mam prehled.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.