Jak rozložit standardizační organizaci

2. dubna 2008 v 21:33 | PaulMan |  Počítadla
Kráčet přes mrtvoly se Microsoftu zase jednou vyplatilo.

Nemožné se stalo skutkem, ode dneška je OpenXML ISO standardem. Dlouhý boj za otevřenost a standardizaci kancelářských formátů tak končí de facto porážkou, Microsoft nakonec obrátil proti svým protivníkům jejich vlastní zbraň. Máte ISO standard? Dobře, pořídíme si taky jeden.

Joe je pro mě, Helmut je pro mě...

Při schvalování svého pseudostandardu se MS choval podobně jako Topolánek při schvalování své pseudovlády (případně pseudoprezidenta). Vlastně to měl jednodušší; nemusel korumpovat či zastrašovat stávající členy schvalovací organizace, prostě navýšil jejich řady o své zastánce. A podobně jako velký Mirek i Microsoft potřeboval dva pokusy, aby prosadil svou.
ISO, respektovaná standardizační organizace, je teď v pěkné kaši. Novopečení členové, natahaní Microsoftem jen za účelem schválení Open XML, o další práci v ISO nemají zájem a schvalování dalších standardů se teď minimálně rozbředne. Než se situace nějak normalizuje, je ISO de facto ochromena. Alarmující zpráva u organizace, která by měla být silnější, než komerční zájmy jedné, jakékoli, firmy.

Změna kurzu

Doteď Microsoft téměř všechny standardy bohorovně ignoroval a zaváděl si místo nich vlastní normy - pozice na trhu mu to dovolovala. Když se velice výjimečně ukázal standard, který této taktice odolal, MS jej potichu převzal (UTF-8, TCP/IP). Teď mění taktiku. Dobrá zpráva je, že svobodný software slaví své úspěchy a nedá papalášům z Redmontu spát. Špatná zpráva je, že MS probuzený ze spánku na vavřínech bude mocný a nepříjemný nepřítel.
Ale nevzdávejme se. ISO standard pro Open XML je prohraná bitva. Boj pokračuje.


Komentáře

1 kukulich kukulich | Web | 2. dubna 2008 v 22:38 | Reagovat

Jak já mám život jednoduchý, když nemám (zásadní) problém s vládou, prezidentem a teď ani OOXML :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.