Nastupuje Batmobil

28. dubna 2008 v 19:12 | PaulMan |  Počítadla
Po dvou a půl letech obměňuju strojový park.

Můj domácí desktop Chachar, pořízený v září 2005, mi věrně sloužil déle než 30 měsíců. Ovšem i přes dva menší upgrady přestával držet krok s dobou, takže otázka nového stroje začala zvolna nabývat na aktuálnosti.
Mým záměrem bylo pořídit si desktop, který jen s mírnými úpravami HW vydrží alespoň tři roky provozu, aniž by mezitím klesl do třetí ligy. Ano, vím, že něco takového je spíš zbožné přání :) Ale snažil jsem se. Nejde jen o výkon, jde i o životnost. Při pořizování Chachara jsem trochu podcenil otázku chlazení, takže součástky v levném hliníkovém Eurocase trpěly přehříváním (tehdejší spolubydlící z Modřan by si možná vzpomněli na otevřené okno, kterým proudil ledový noční vzduch do oteveřné bedny, což drželo namáhanou grafickou kartu při životě) - z toho jsem se poučil.
Nákup nového stroje jsem nakonec načasoval na konec dubna, abych měl k dispozici jak nové Ubuntu, tak service pack pro Windows Vista - chtěl jsem coby dualbooter mít k dispozici to nejaktuálnější z obou světů.

Nelehký výběr

Při vybírání hardware jsem - kupodivu :) - nedisponoval neomezeným rozpočtem, takže jsem musel přistoupit na pár kompromisů. Řídil jsem se mantrou "co nejlepší poměr cena/výkon". Proto jsem si vybral čipset P35 a ne X38/48 (výkony P35 a X38 jsou téměř totožné a X48 si má cenu pořizovat pouze tehdy, zamýšlí-li člověk používat dvě grafické karty - a to jenom Crossfire). Proto jsem si vybral procesor E8200 a grafický čip 8800GTS (řada E8400, respektive 8800GTX, nabízí za celkem dost peněz navíc jen o něco lepší muziku. A devítková řada nVidie je spíš nadstavba nad osmičkovou a pro člověka netoužícího po několika GPU není moc zajímavá). Proto jsem si vybral paměti řady PC6400 - sice osmistovky (deska by zvládla i rychlejší), ale s CL4 časováním. V některých testech dokonce dosahují lepších výsledků, než dražší PC8500/CL5.
Při volbě pohonného systému jsem se nechal přesvědčit, že dražší zdroj s výkonovou rezervou znamená úsporu energie, protože při menším zatížení své kapacity pracuje s vyšší účinností. A co se skříně týče, chtěl jsem jednak ocel, jednak osazení více ventilátory - zjistil jsem, že více nízkootáčkových větráků je efektivnější a tišší volba než jeden hlučící rotor.

Pohled pod kapotu (a na kapotu)

Minulý týden pak nastal den D, kdy jsem si v CzC vyzvedl nový stroj a slavnostně ho přenesl přes práh :)
Kostrou mého nového desktopu je tedy deska Gigabyte GA-P35C-DS3R, zvolená po dlouhém a ubíjejícím srovnávání parametrů. Je dosti všestranná, nabízí mj. duální paměťový řadič jak pro DDR2 tak pro DDR3 moduly (i když při současných poměrech cena/výkon není koupě DDR3 pamětí úplně na pořadu dne), onboardový SATA RAID (který jsem nakonec nevyužil, viz dále) a štědrou paletu portů. Na této kostře je uchycené srdce ve formě procesoru Intel Core2 Duo E8200, taktovaného na 2.66 GHz, a plíce tvořené pamětí Corsair TWIN2X4096-6400C4DHX - dva 2GB moduly osazené do duálního řadiče. Ze srovnatelných modelů 8800GTS karet jsem nakonec zvolil tu od Asusu, protože byla zrovna na skladě. Zbytek součástek je víceméně klasika: dvojice 500GB SATAII disků a DVD-RW mechanika. Poprvé jsem si pořídil PC bez disketové mechaniky - věřím, že už i Windows se bez ní dnes obejdou :)
Šťávu celému systému dodává 600W ZM600-HP od osvědčené folkařské firmy :) A všechno je to zavřeno ve skříni NZXT Apollo Black - o výrobci jsem nikdy dřív neslyšel, ale skříň mě celkem upoutala a v recenzích nedopadla nijak zle. Předek skříně mi evokuje Batmanovo slavné vozítko, což nakonec dalo novému počítači jméno :)
Tatíčku, toť ona

Jedeme na 64 bitech

Rozhodl jsem se jít s dobou a oba systémy nainstalovat v 64-bitové verzi. Musím bohužel prohlásit, že s instalací Windows Vista (moje první) bylo méně práce, než s novým Ubuntu - to se prostě nedokázalo nainstalovat na volume tvořený dvěma disky v SATA RAIDu (ano, zkoušel jsem alternate CD. Ano, hledal jsem na fórech. Ano, zkusil jsem návod s dmraid a debootstrap. Ne, nefungovalo to). U těch Vist jsem zase podcenil prostorové nároky a po instalaci service packu jsem jim pro jistotu zvětšil systémovou partici. Mimochodem, Visty bez SP a s ním, to je nebe a dudy, alespoň na mém stroji.
Na ten SATA RAID jsem se nakonec vybodl, jednak kvůli problémům, které s ním měl Linux, jednak se rozdíl ve výkonu čtení/zápis ukázal opravdu znatelný. Dávat těžké peníze za skutečný, nešizený HW RAID řadič se mi vážně nechce. Takže RAID na domácím desktopu se v mém případě odsouvá zase někam do budoucna.
Na webu se lze dočíst mnoha strašidelných historek o tom, co všechno na 64-bitovém systému nefunguje, ale po prvních dnech používání musím prohlásit, že jsem žádný problém nezaznamenal. I v této souvislosti často zmiňované 32-bitové hry nebo přehrávač flashe ve webovém browseru mi fungují stabilně a bez zádrhelů. Překonal jsem rovněž svůj konzervativní přístup k zápisu na NTFS jednotky Linuxem; ntfs-3g funguje bez problémů a na sdílené datové partici jsem si mohl udělat adresáře s profily pro Firefox, Thunderbird a Pidgin, takže už nemusím řešit nějakou synchronizaci a mám k dispozici aktuální stav, ať jsem nabootovaný tam či onde.
Pohled pod pokličku

You must close shut the jaws of Oblivion!

A teď? Samozřejmě si užívám výkonu :) Akcelerovaný Planet Penguin Racer, který používám jako benchmark v Linuxu, dává při 1600x1200 a nejlepší grafice v průměru 400 FPS. To je ovšem spíš taková sranda - důležitých je těch průměrných 60 FPS při hraní Oblivionu s maximálně vyhnanou grafikou a širokým rozhledem do dáli, nemluvě o příjemné teplotě 64˚ C naměřené na GPU po dvou hodinách hraní.


Komentáře

1 s.-t. s.-t. | 29. dubna 2008 v 0:55 | Reagovat

jestli takhle jednou budes psat o " svem dni D " :-P

jak jsem prenesl zenu pres prah .. se nemuze ani zlobit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.