Férový obchod v praxi

25. května 2008 v 22:07 | PaulMan |  C'est la vie
Jak vypadá kontakt s Fair Trade z hlediska neangažovaného zákazníka?

Být, či nebýt "férový"?

Na koncept Fair Trade (FT), tedy modelu "férového přístupu" k producentům potravin ve třetím světě, jsem už párkrát narazil. Při nejlepší vůli jsem nedokázal zaujmout k tomuto pokusu jednoznačné stanovisko. Na jedné straně chvályhodný pokus ulevit aspoň některým zemědělcům v Africe či Jižní Americe od dryáčnického kapitalismu velkých potravinářských firem. Na straně druhé umělé stanovování výkupních cen zavání druhým zlem - socialismem - a může v konečném důsledku přinést víc škody než užitku (koneckonců, počkáme si na vývoj v EU, která si hlavně v posledních letech začala brát to nejhorší z obou světů). A je velice těžké sehnat na toto téma nějaké informace nezatížené propagandou, ať už pro nebo proti. I novináři, když věnují FT dvě stránky ve víkendové příloze, se zpravidla neubrání vlastnímu názoru a promítnou ho do článku (to je ovšem problém s tuzemskými médii obecně).

Jednou jsem při snídani listoval nějakou tiskovinou (tuším, že to byl Pátek Lidových novin) a narazil na článek o FT, který obsahoval něco, co jsem dosud neviděl: jméno a popis konkrétní prodejny, kde se dá toto zboží v Praze pořídit. Tehdy jsem se rozhodl zvolit při uvažování o FT jiný přístup - podívám se na tenhle model jako uživatel, zákazník. Jedním z argumentů pro FT je nešizenost, kvalita odpovídající ceně. Nakoupím si nějaké věci "FT labeled", a když získám dojem, že za tu cenu stojí, klidně si je budu kupovat pravidelně.

Na nákupu

Prodejna Na Zemi je zastrčená v šikmé uličce asi deset minut chůze z I.P.Pavlova. Je celkem maličká, zhruba jako průměrná paneláková večerka. Výbavu tvoří několik polic se zbožím, pultík s propagandistickými materiály a stůl s prodavačem (velice překvapivě to byl vychrtlý týpek s mimózním pohledem a nějakou architektonickou kreací na hlavě).

Pustil jsem se do studia vystavovaného zboží. Obaly vypadaly levně, trochu naivně (možná jde o poselství "Vidíte, že neplýtváme prostředky na lesklý obal, ale na jeho obsah"). Nakonec jsem zvolil pro sebe kávu (100% Arabica), pro svou milou Rooibos s příchutí jablek a skořice, k tomu nějaké čokoládové tyčinky s guaranou. Za to jsem tam nechal cca 230 korun.

Tyčinky chutnaly jako... tyčinky :) Byly z toho "zdravějšího druhu" čokolády, osobně dávám přednost té méně "správné", zato více mléčné a chutnější verzi. Zato káva byla opravdu výborná, skvěle voněla i chutnala. Dokonce jsem se pak několikrát přistihl, jak v práci vynechávám svůj obvyklý kyblík mleté Jacobsky, abych si mohl dát doma "tu dobrou". Rooibos jsem neochutnával, ale dle mé slečny byl taky dobrý.
Příští návštěva obchůdku Na Zemi byla opět ve znamení kávy (tentokrát zamýšlené jako dárek), přibral jsem i krabičku Yogi, nějaké vonné tyčinky apod. Extatický pocit ze skvělé kávy už se u dalších produktů neopakoval, ale kvalita byla i tak ucházející.

Opatrný souhlas

Jaký je tedy závěr? Jako zákazník mám s FT celkem dobrou zkušenost. Produkty, které jsem zatím ochutnal, svou kvalitu určitě mají. Můžu si bez problémů dovolit kupovat "férovou" kávu za 90 korun, a když tím prý teoreticky ještě někomu pomáhám... Koneckonců je takový přístup férový i ke mně coby zákazníkovi. Narozdíl třeba od našeho potravinářství, kde zaplatím za mléko dvacet korun z peněženky a dalších deset ze svých daní proměněných na dotace, přičemž těch deset zaplatím i v případě, že si žádné mléko nekoupím. Takže i když zřejmě nebudu Na Zemi nějakým stálým hostem, klidně tam čas od času pro něco zaskočím.
Tolik k praktickému hledisku. Ideologii, se kterou si nadále nevím rady, přenechám vychrtlým dredařům.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.