Mělnicko ze vzduchu

29. června 2008 v 15:54 | PaulMan |  Reportáže psané bez oprátky
Jak jsem si užíval originální dárek.

Přelom června a července je pro mě šťastným obdobím sběru dárků k svátku a k narozeninám :) Letos jsem od své milé dostal překvapení: vyhlídkový let nad kusem té naší české hroudy.

Do vzduchu, Vávro, do vzduchu!

Dorazili jsme na letiště Sazená u Nové Vsi, kde už na nás čekaly naše vzdušné koráby. Na zemi popravdě moc důvěry nevzbuzovaly. Vzhledem a konzistencí mi ze všeho nejvíc připomínaly plastovou rychlovarnou konvici.
Můj pilot provádí předletovou přípravu
Pak už to šlo ráz na ráz. Vyskočit do kabiny, zapnout pásy, nasadit slucházka, zabouchnout kryt a hurá na vzletovou dráhu. A na start. Jistěže jsem byl vyklepaný :) Ale ve srovnání s mým loňským prvním letem to bylo mnohem lepší a po nějaké době se mi to dokonce začalo líbit.
Tak takhle vypadám ve vzduchu :)

Z ptačí perspektivy

Když jsem si trochu zvykl na občasné zakymácení letadla způsobené turbulencemi, začal jsem se rozhlížet po krajině. Bohužel jsem většinu po okolí rozesetých vesniček nepoznával (a nenapadlo mě zapnout si GPS mapu v PDA), takže jsem se musel spokojit s kocháním se :)
Výjimky se samozřejmě našly. Třeba mělnická elektrárna. Narozdíl od takového Temelína se k ní může malé letadlo přiblížit bez potíží.
Mělnická elektrárna
Po přeletu nad kokořínským údolím (které seshora vypadá úchvatně, bohužel fotky nevyšly) jsme několikrát zakroužili nad Kokořínem - modří vědí :)
Hrad Kokořín

Letadélko Káně v praxi

V téhle fázi už jsem si let opravdu užíval. Aby pilot zchladil mé nadšení, svěřil mi pilotování letadla. Tedy pilotoval jsem ho zhruba stejně, jako když jsem v osmi letech řídil strejdovu Š120 - seděl jsem mu na klíně a točil volantem. Tady jsem dostal knipl a pedály, na nic dalšího jsem nesahal. Je to asi překvapivé, ale skutečné letadlo se vůbec nechová jako ty v počítačových hrách :) Knipl nemá žádný jasně citelný střed, takže jsem ho skoro pořád držel vychýlený nějakým směrem, na což letadlo samozřejmě reagovalo. Trvalo mi několik minut, než jsem dokázal aspoň chvíli vést letoun rovně. Když jsem si pak zkoušel zatáčku, opřel se do nás poryv větru a postavil nás téměř na křídlo. Ještě nedávno bych si myslel, že v takové situaci dostanu infarkt, ale tohle byla skoro zábava :)
Druhé letadlo s moji milou na palubě
Před Řípem to s letadlem házelo citelně. Vyslechl jsem si přednášku, co dovede takový jeden Říp udělat s prouděním vzduchu, a za odměnu jsem se mohl podívat na jeho vršek seshora (to už jsem knipl - naštěstí - nedržel).
Rotunda na Řípu

Na zem, Vávro, na zem!

Světla okolo začalo ubývat. Zbyl čas ještě na přátelskou návštěvu letiště v Roudnici (průlet nad vzletovou a přistávací dráhou a krátký pokec na frekvenci) a potom už jsme natočili křídla zpět na domovskou základnu. Přistávali jsme v romantické scenérii zapadajícího slunce :)
Řekněte "Ááách" :)
A jak už to tak bývá, přesně v ten okamžik jsem si uvědomil, jak moc se mi na zem ještě nechce. Dle ukazatele jsme proletěli jenom půlku nádrže, to bychom se ještě mohli ve vzduchu chvíli vyřádit. Leč nebylo zbytí. Naši piloti, mimochodem bratři z letecké rodiny Vyhnalů, s námi přistáli se stejnou bezchybnou bravurou, s jakou předtím řešili celý let.
Myslím, že v tomhle případě "zážitkový dárek" dokonale splnil svůj účel.
Pár dalších fotek najdete v galerii.


Komentáře

1 Václav Novotný Václav Novotný | Web | 29. června 2008 v 20:18 | Reagovat

Super dárek, super fotky. Už se těším, až za rok ukážeš fotky ze seskoku padákem.

2 ariel ariel | Web | 29. června 2008 v 20:47 | Reagovat

Tak to je krása. :o)

3 PaulMan PaulMan | 29. června 2008 v 22:56 | Reagovat

[1]: Ani za zlaté prase, kamaráde :) Padákem bych fakt neskočil. Ani kdyby to mělo přinést mír na Zemi.

4 Yvonne Yvonne | E-mail | Web | 15. července 2008 v 19:14 | Reagovat

Říkám "Ááách" :)

Je to krásný, dobrej dárek.

5 PaulMan PaulMan | 16. července 2008 v 8:23 | Reagovat

Všechny pochvaly vyřídím své drahé :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.