RSSSova

16. června 2008 v 21:39 | PaulMan |  Počítadla
Jak jsem si hledal RSS čtečku.

Tohle za nás nebylo...

Skoro každý ajťák je celkem pozoruhodnou směsí novátorství a zarytého konzervatismu. Proč tomu tak je, to by byla otázka pro nějakého sociologa, pokud bych tedy kdy narazil aspoň na jednoho, který by měl cenu své váhy v chlebu. Každopádně jenom ajťák si stáhne experimentální verzi prohlížeče a pak v něm povypíná cookies a spouštění Javascriptů. Jenom ajťák si pořídí nejnovější typ USB klíčenky a namountuje si ji ručně, pohrdaje HAL démony. A tak dále.
Nejsem v tomhle žádná zvláštní výjimka - některé věci prostě přijímám velice pomalu až vůbec. Agregace informačních zdrojů pomocí RSS k takovým věcem patří. Hodně dlouho jsem RSS odolával, řka, že co mě zajímá, to si najdu a přečtu sám. Ale stejně jako i ten nejzarytější UNIXový dinosaurus jednoho dne zjistí, že strčit prostě flashku do konektoru a nechat si ji automaticky přimountovat má něco do sebe, tak i já jsem nakonec přišel na to, že ruční kontrola mých informačních zdrojů není to pravé ořechové.
Zkrátka a dobře, rozhodl jsem se pořídit si RSS čtečku.

RSS nevážně i vážně

Nejdříve jsem to celé vzal tak trochu rekreačně. První dvě čtečky, se kterými jsem experimentoval, byly JabRSS na Jabberu a Jiří Macich na Lupě. Ale nebylo to ono. Ta první na mě vždycky vyskočila se zprávou ve chvíli, kdy jsem to nejméně potřeboval, ta druhá je zase mizerně konfigurovatelná a občas dokonce produkuje něco, co vypadá jako dost neumělé pokusy o vlastní tvorbu. Chtěl-li jsem RSS skutečně využívat, musel změnit přístup a začít to celé brát trochu vážně.
Své pátrání po vhodné čtečce jsem zahájil rozhodnutím: bude to samostatný program. Žádné čtení svodek v prohlížeči nebo poštovním klientu. Nikdy jsem neměl v lásce programy, které se snaží dělat příliš mnoho věcí najednou (typicky Evolution nebo Mozilla Suite/Seamonkey, o MS Exchange ani nemluvě). Možná je tenhle můj odpor k integraci další ukázka nepochopitelného konzervatismu, ale to mě nepálí :)

Liferea: dobrá, ale...

Zapátral jsem tedy v repozitáři a na webu. Předpokládal jsem, že dobré čtečky budou mít k dispozici oba desktopoví giganti. Od KDE Akregatoru jsem poměrně rychle utekl, proklínaje zase jednou všechny tvůrce Qt až do sedmého kolena. GNOME Liferea už se mi zalíbila víc. Nastrkal jsem do ní pár zdrojů a začal ji pokusně používat.
Fungovalo to celkem dobře. Coby nováček v téhle branži jsem moc netušil, jak mezi sebou RSS čtečky srovnávat. Všechny, o kterých jsem se dočetl, mají vlevo seznam zdrojů, vpravo přehled vydaných článků a právě rozkliknutý článek. Uspořádání známé z poštovního klienta. Vím, že existuje více datových typů, které mohou čtečky stahovat, ale ty známější vesměs zvládají všechny používané.
U Liferea jsem narazil na jediný problém, a to s přenositelností. Ještě bych přežil, že neexistuje ve verzi pro Windows. Mimo hraní her se v nich prakticky nevyskytuju. Zarazilo mě ale, že po přenesení profilu mezi dvěma linuxovými desktopy (z domu do práce / naopak) čtečka vždy po spuštění "zapomněla", které články už jsem přečetl, a nabídla mi je jako nové znovu.

Sova: program s handicapem

Lámal jsem si zrovna nad tímhle problémem hlavu, když mi Finwe, vida předmět mého zájmu, doporučil k vyzkoušení čtečku RSSOwl. No, proč ne. Stáhl jsem si archiv s programem... a zjistil, že je to napsané v Javě :/
Po drobných potížích (jako by nestačilo, že jsem si musel nedávno hezky čistě nainstalovaný systém zasírat JRE - RSSSova nejde spustit bez vývojové sady JDK, fakt na zabití) jsem čtečku spustil a začal zkoušet. Vypadala podobně jako Liferea, jenom reagovala pomaleji. Vzhled u Liferea se mi taky zamlouval o něco více, podobně jako ikonka v trayi - najetím myši jsme se dozvěděl, kolik nepřečtených zpráv na mě čeká, to u RSSOwl není. Ale s přenositelností profilu jsem nenarazil na problém, což beru jako rozhodující argument. Využil jsem jediné výhody aplikací v Javě, rozjel si Sovu i ve Windows (tam je k dispozici jen v 32bit verzi, takže to chce 32bit Javu, ale funguje) a přidal ji k dalším sdíleným programům.
S RSSSovou jsem tedy završil svůj vstup mezi uživatele RSS. Prozatím jsem s jejím užíváním celkem spokojený, mým potřebám vyhovuje.
A co vy? Používáte RSS čtečku? Jakou? Spokojenost?
P.S. Pokud někdo Sovu používáte a taky vám přestala fungovat po instalaci nové verze FF 3, zde je jednoduchá rada, co s tím.


Komentáře

1 honza honza | E-mail | Web | 16. června 2008 v 22:35 | Reagovat

Google Reader!

A ještě mě zaráží, že tvůj nadupaný počítač nesetře rozdíl mezi nativní a java aplikací. Není to spíš zaujatost? :)

2 PaulMan PaulMan | 16. června 2008 v 23:01 | Reagovat

[1]: Trochu je :) Ale zejména start aplikace je i na mém nadupaném počítači dost líný.

3 kukulich kukulich | Web | 16. června 2008 v 23:21 | Reagovat

Používám rozšíření Sage ve Firefoxu, protože prostě rád čtu webové stránky (zde články) ve webovém prohlížeči.

4 Václav Novotný Václav Novotný | Web | 16. června 2008 v 23:23 | Reagovat

Používám Akregator a jsem s nim nespokojený.

Ono s těma čtečkama je to složitější. Kdysi jsem používal ke vší spokojenosti orijjin (http://rss.plech.net/). Ten byl bohužel před dlouhou dobou zrušen. Google reader mi nějak nesedl. Jako svou RSS čtečku bych raději viděl webovou aplikaci než desktopovou. Dokonce jsem už stahoval open-source čtečky psané v PHP a instaloval si je. Taky to ale nebylo to pravé ořechové.

Jak nad tím tak přemýšlím, tak by asi bylo nejlepší naprogramovat si něco vlastního. Sice by to byl pravděpodobně kepl, který by např. Google readeru nesahal ani po kotníky, ale alespoň by si za to mohl sám.

Osobně jsem zvědavý hlavně na to, jak dlouho ti RSSSova zůstane.

5 PaulMan PaulMan | 16. června 2008 v 23:43 | Reagovat

[3]: Jistě, že se webové stránky nejlépe čtou ve webovém prohlížeči :) Ale v desktopové aplikaci si projdu nadpisy a perexy a v browseru si kliknutím otevřu jenom to, co mě zaujme. Stejně, jako je normální kliknout na URL v IM/poštovním klientu, tak na ně můžu kliknout ve čtečce.

[4]: Nevím. Jsem v používání RSS nováček a zatím jsem (kromě pomalejších reakcí, na druhou stranu člověk při čtení nikam nespěchá) nenarazil na nic, co by mi na Sově vyloženě vadilo. Určitě u ní zůstanu aspoň do doby, než narazím na čtečku, která mě něčím víc okouzlí.

6 Finwe Finwe | Web | 16. června 2008 v 23:45 | Reagovat

Ještě mě tak napadlo... zkoušel jsi jako RSS čtečku Thunderbird/IceDove?

7 PEPP PEPP | 17. června 2008 v 10:20 | Reagovat

Vic nez rok jsem pouzival Lifereu, ale s tim prebihanim mezi vice pocitaci (nekdy az tremi) to fakt neslo. Pred mesicem to vyresil Google Reader.

Btw. neprenasi profil jen seznam zdroju v nejakym xml souboru? Liferea si jinak clanky a metadata o nich uklada do SQLite.

8 Jan Tichý Jan Tichý | E-mail | Web | 17. června 2008 v 11:26 | Reagovat

Google Reader. Bezkonkurenční.

Říkám to s plnou vážností poté, co jsem vyzkoušel celou řadu standalone i webových čteček.

* Reader je uživatelsky velice přívětivý, přehledný, intuitivní.

* Nabízí přesně to, co člověk potřebuje.

* Stejně jako GMail je celý navržen tak, že v důsledku vede k maximální efektivnosti a úspoře času při práci s ním.

* ad [5] - funguje tak, že si projdeš nadpisy, případně perexy, a pak si v browseru jedním kliknutím otevřeš jen to, co Tě zaujme :)

* Není vázaný na konkrétní počítač, dá se k němu přistupovat odkudkoliv.

* Dá se skvěle používat i v mobilu, což považuji za zásadní výhodu.

* V mobilu nabízí možnost upravit cílové stránky do podoby použitelné v mobilních zařízeních, což je super, protože při normálním zobrazení je většina webů nečitelných.

* Má několik funkcí, které se hodí, sic je většina lidí nevyužije (zobrazování zajímavých článků přímo ve vlastním webu, bookarklety...) - jsou ale schované, takže běžného uživatele nematou a neprudí.

* Výborné googlovské fulltextové vyhledávání.

* Možnosti kategorií a tagování - hodí se třeba pro rozlišování zdrojů podle toho, jak moc jsou důležité, zajímavé, zda to je či není čtení do mobilů apod.

* Možnost příznaku pomocí obligátní Googlovské žluté hvězdičky.

* Pomocí rozšíření možnost integrovat jej třeba do Gmailu, personalizované homepage nebo kamkoliv.

* Podporuje i takové věci, jako jsou podcasty.

* Má některé zajímavé statistické funkce, díky kterým lze najít další zdroje, které by mě mohly zajímat, ale zejména díky kterým lze vytipovat adepty na vyřazení z odběru :).

* A tak dále.

Prostě doporučuji alespoň vyzkoušet.

9 PaulMan PaulMan | 17. června 2008 v 11:47 | Reagovat

[6]: Zkoušel. Ale jednak, jak jsem už řekl, chci poštovní klient používat na odběr pošty, jednak míchání poštovních a RSS účtů nějak uráželo můj smysl pro estetiku :)

[7]: Člověče, je to možné. Kvůli přechodu na Sovu už jsem po tom problému dál nepátral. Každopádně se Liferea chovala tak, že jsem si přečetl článek, přenesl profil, článek se mi zobrazil jako nový, přečetl jsem ho, přenesl profil zpět na původní počítač, a článek byl opět "nový"

[8 a předešlí]: V článku jsem to přímo neuvedl, ale jinak ano, Google Reader jsem taky zkusil, i když jen orientačně, veden od začátku rozhodnutím, že nechci čtečku v browseru. Možná i kvůli tomuhle přístupu se mi třeba vůbec nezdál přehledný a intuitivní, připadal jsem si v těch meníčkách ztracený stejně jako v Google Analytics. Nezapůsobil na mě.

Obecně můžu říci, že žádná služba Google už na mě nezapůsobila tak, jako svého času jeho výborný webmail. Jednak mi připadá, že od jednoduchého a pohodlného ovládání přešli k velice složitému a nepřehlednému, jednak vysloveně tlačí vývoj k přenesení práce na servery (Google Docs) a k vzájemnému propojení jednotlivých aplikací do jednoho "SuperGooglePortálu" - ani jedno z toho není nic pro mě.

10 Yo'Sarin Yo'Sarin | E-mail | Web | 18. června 2008 v 22:27 | Reagovat

Stejně jako kukulich mám Sage a jeho jednoduchost mi naprosto vyhovuje... :)

11 Taco Taco | 19. června 2008 v 10:44 | Reagovat

Já jsem tedy zcela spokojen s vestavěnou rss čtečkou v FF.

12 Standa Standa | Web | 19. června 2008 v 18:45 | Reagovat

Používám integrovanou čtečku v Opeře. Jsem línej zkoušet nějaký programy, když mi tohle vyhovuje.

:)

Mimochodem postupný vznik SuperGooglePortálu pozoruji též s nelibostí. Matrix se stává skutečností.

:)

13 PaulMan PaulMan | 19. června 2008 v 19:01 | Reagovat

[12]: Šmarjá, tady ti chybí taky! :)

14 Standa Standa | Web | 19. června 2008 v 22:23 | Reagovat

Kua, atomový mrak z Černobylu zřejmě přece jenom nějaký vliv na mé poklidné děství měl.

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.