Ubuntu česky a na papíře

18. července 2008 v 18:46 | PaulMan |  Počítadla
Konečně má Ubuntu rozumnou a ucelenou dokumentaci v češtině.

Ubuntu? Jen návody

Když jsem přecházel na Ubuntu, trochu mi vadil jeho "free" přístup k dokumentaci. Žádné ucelené čtení prostě nebylo k dispozici. Ano, Ubuntu má celkem kvalitní fóra, s trochou hledání není problém narazit na návod prakticky k čemukoli. Ale když člověk namísto "Mám tenhle konkrétní problém či požadavek, jak na to?" hledal něco ve smyslu "Rád bych se o tomhle systému dozvěděl víc v nějaké ucelené formě", měl prostě smůlu.
Nakonec jsem se s tímhle neutěšeným stavem smířil, jako relativně zkušený uživatel Mandrake/Mandrivy a Debianu jsem se v systému zvládl zorientovat i tak. Jako pozdější evangelizátor Ubuntu hlavně mezi "non-geek" uživateli jsem však nadále vnímal neexistenci použitelné dokumentace jako celkem vážnou chybu.

Příjemné překvapení

Před cca měsícem vyšla u Computer Press kniha Ubuntu - Příručka uživatele Linuxu. Příjemně překvapen (nějak se mi podařilo minout zprávy, že by se takováto kniha připravovala) jsem si ji sehnal, prostudoval, a teď, s mírným zpožděním, o ní můžu poreferovat.
Když to podám velice stručně: je to dobrá kniha. Rozumně psaná, přehledná, s přehršlí ilustračních screenshotů. Je super, že autoři znovu nevynalézali kolo a svěřili organizaci práce na knize Ivanu Bíbrovi, zkušenému autorovi několika (rovněž kvalitně psaných) uživatelských příruček k Mandrivě.
Ze způsobu, jakým jsou informace podávány, je zřejmé, že cílovkou jsou hlavně lidé dosud Ubuntu (či obecně Linuxem) nepolíbení. Těm také můžu (v případě, že o vyzkoušení Ubuntu uvažují) tuto knihu vřele doporučit. Hlavně oceňuju, že autoři předvídají typické problémy méně zkušených uživatelů v čerstvě nainstalovaném Linuxu, a rovnou čtenáře ženou do instalace binárních ovladačů ke grafice, videokodeků a M$ fontů. Kniha by také rozhodně neměla chybět ve výbavě linuxového evangelizátora. Může ji zapůjčovat svým ovečkám a tlumit tak jejich strach, že na počítač dostanou "něco, co nebude fungovat".
Naopak zkušenějšímu uživateli či správci Ubuntích desktopů tahle knížka nic moc nového neřekne. Pokud ale bude vycházet i s dalšími verzemi, bude zřejmě užitečné si ji aspoň pokaždé pročíst, protože tam nejspíše budou přehledně uvedené novinky. Mně osobně teď třeba přečtení knihy objasnilo divné chování zvukového systému (kvůli zařazení PulseAudio).
Ke knize jsou ještě přibalena dvě DVD, s "vytuněnou" CZ verzí posledního Ubuntu 8.04 (v 32-bit a 64-bit verzi). Instalovat z nich systém je pro méně zkušeného uživatele opět jednodušší, nezažije tolik přepínání češtiny a angličtiny a přímo na DVD najde některé programy, které by asi chtěl používat (Adobe Reader, Skype etc.).

Jen tak dál!

Závěrem vyjadřuji autorskému týmu své díky a poklonu za dobře zpracované zaplnění citelné mezery na české Ubuntu scéně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.