Ostudná prorežimní agitka

7. srpna 2008 v 7:45 | PaulMan |  Události, komentáře
Zítra začínají Olympijské hry v Pekingu. Bojkotujme je!

Poslat Olympiádu do hlavního města země, ovládané zločinným a vlastní i cizí obyvatelstvo terorizujícím režimem, byla od Mezinárodního olympijského výboru donebevolající hloupost (v lepším případě). Prohlašovat poté, že jde o sport a ne o politiku, je buď hloupost srovnatelná s tou předchozí, nebo snad ještě nechutnější pokrytectví.

1936 -> 2008

Nepochybuji, že organizace her bude dokonalá. Na to už si soudruzi nahoře dohlédnou. Kdo něco zvrtá, skončí jako dělník na stavbě další tibetské horské železnice. Často narážím na srovnání nastávajících her s těmi v roce 1936 v Berlíně. Tehdy ještě nebyl nikdo připraven na to, že se Olympiáda dá proměnit v prorežimní agitku. Dneska už tuhle zkušenost ale máme, jenom se z ní zřejmě nikdo nepoučil. Taky tehdy, tři roky před válkou, mělo jen velmi málo lidí obrázek o zločinnosti nacistického režimu. Dnes snad žádný soudný člověk o čínském režimu, v mnoha ohledech horším zvěrstvu, než byl nacismus, nepochybuje. Ale co, sere pes, půjdeme si tam zaběhat.

Myslí si sportovci opravdu, že jde jen o sport? Je jim jedno, do jaké země jedou soutěžit? Nebo jim to jedno není, ale dají přednost morálnímu selhání před nebezpečím, že na další Olympiádě už nebudou mít dnešní formu, případně se na ni vůbec nekvalifikují? A kašlou kromě morálky i na vlastní zdraví? Čínský smog jim spolehlivě zkrátí život. Sport nesleduju, ale nevím o žádném (tuzemském) sportovci, který by se zachoval jako chlap (ženská) a na pekingské hry se vybodl. A co politici a další "celebrity"? Tam už je bilance o něco lepší, i když zlé jazyky by mohly tvrdit, že bez servítek vystupují proti letošní Olympiádě hlavně ti, kteří by se na zahajovacím ceremoniálu stejně nemohli blýsknout. A když už nějaký politik zahodí svůj dříve chvályhodný postoj a rozhodne se na hry odletět, sáhne po dnes už beznadějném klišé "Hry by měly být o sportu, ne o politice (a proto jdu já, politik, mávat na tribunu)".
O tom, jak budou celé hry a jejich okolí vypadat, už dnes nenechávají čínští soudruzi na pochybách. Cenzura, šikana a zastrašování televizních štábů, absurdní zákazy typu "Neotevírejte na tribunách deštníky" apod. Ale miliardy už se točí.

Vypněme to!

Tohle všechno těžko já nebo někdo jiný ovlivní. Ale můžeme použít jedinou zbraň, kterou jako diváci máme: bojkot. Já, jak už jsem řekl, sport nesleduju, takže můj bojkot her by byl podobně trapný, jako když České dráhy stávkují. Ale zpravidla se dívám na zahajovací a končící ceremoniál, takže přispěju svou trochou do mlýna alespoň tím, že se na ně letos vykašlu. A vy všichni sportovní fandové, kterým není morální postoj lhostejný, prosím přelaďte přenosy na nějakou kriminálku.


Komentáře

1 kukulich kukulich | 7. srpna 2008 v 9:49 | Reagovat

Ty že budeš OH bojkotovat? Vždyť sis vzal na dobu jejich trvání dovolenou, abys je mohl určitě od rána do večera sledovat ;)

A jinak chápu, že sportovci na OH jedou. Olympiáda je pro spoustu z nich něco, o čem celý život snili. Jeden Američan tam jede, i když mu našli rakovinu a měl by jít okamžitě na operaci. Chyba se stala už při výběru místa a za to sportovci nemůžou.

2 Standa Standa | Web | 7. srpna 2008 v 12:08 | Reagovat

Výběr Pekingu coby dějiště OH lze považovat za jakési předjímání věcí příštích (čínská nadvláda světu), a ještě to k tomu zároveň napomáhá. Zatímco ještě před lety to prohlašovalo jen pár vysokoškolských profesorů, nyní se o tom už píše snad i v Bravíčku: končí éra západoamerické civilizace symbolizované mocenskou nadvládou USA, a začíná věk Číny. OH jsou velkým zahajovacím večírkem v přímém televizním přenosu.

Zatímco Evropa populačně stagnuje a sama si pod sebou podřezává větev byrokratickou buzerací, Asie zažívá enormní hospodářský a populační růst. Protipopulační nařízení čínských úřadů, které omezilo maximální počet dětí v rodině na jedno, má za následek vychýlení rovnováhy pohlaví v populaci: v současné Číně vyrůstají miliony nadržených mladých pracovitých Číňanů, kteří nebudou moci najít partnerku. Kam asi půjdou? :-)

Tedy: bojkot je dobrá věc, ale od politického establišmentu ho nechtějme. S pronikáním kapitalismu do asijských vod si tady kdekdo brousí zuby na tamější trhy, a nikdo si proto nedovolí říct, že král je nahý. On je, ale sere na to pes, protože prachy nesmrdí.

3 Standa Standa | Web | 7. srpna 2008 v 12:17 | Reagovat

Jo málem bych zapomněl.:) Protože bednu stejně nemám, takže nemám co bojkotovat, tak navrhuji, abychom bránili naše evropské ženy a dívky. Každý urvěme jednu, a někam se s ní schovejme, aby nám ji žlutí hoši nevzali.

:)

4 Beren Beren | 10. srpna 2008 v 20:19 | Reagovat

Já snad jen jednu připomínku. V roce 1936 byly OH v Berlíně. V Mnichově byly pak v roce 1972 s oním smutně proslulým útokem na Izraelské sportovce.

5 Krutomluv Krutomluv | Web | 11. srpna 2008 v 20:42 | Reagovat

Ono je ta olympiáda poslední dobou takový pěkný putovní cirkus po zavrženíhodných místech. Co třeba nedávný výběr ruské Soči. Další čurácký režim, omlouvám se za ten výraz.

6 PaulMan PaulMan | 12. srpna 2008 v 17:30 | Reagovat

[4]: Mea culpa. Díky za upozornění, opraveno. On ten Mnichov je chudák s Adolfem pořád podvědomě spojený...

[5]: Za jaký výraz? "Ruské"? Odpuštěno.

7 Beren Beren | 6. října 2008 v 13:18 | Reagovat

Mno jo, září 1938 a Mnichov to je asi už neoddělitelné spojení pro naši zemi :o(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.