Sdílení a přenášení profilů

2. srpna 2008 v 20:25 | PaulMan |  Počítadla
Jednoduchý způsob, jak si zajistit konzistenci v používaných programech

Ptalo se mě tuhle několik známých, jakým způsobem si zajišťuju sdílení aplikačních profilů mezi oběma operačními systémy, které jsem nakousnul v článku o novém počítači, a taky jak řeším jejich přenášení mezi různými stroji. I když jde v případě mého řešení o trivialitu, možná někomu pomůže, když ho zde popíšu. Po celou dobu budu jako příklad uvádět skutečný stav na svém počítači.

Používání pod obojí

Na začátku mám několik programů, které používám v Linuxu i ve Windows, a chci, aby bylo z hlediska jejich používání jedno, ve kterém systému se zrovna nacházím. Jedná se o Firefox, Thunderbird, Pidgin a RSSOwl. Nejdříve budu potřebovat diskové místo, na kterém budou oba systémy zvládat čtení i zápis. Když pominu poněkud nepohodlný obstarožní FAT32, zůstává mi v nabídce ext[23] a NTFS. Co se přizpůsobivosti týče, věřím více Linuxu - bude s NTFS systémem zacházet určitě lépe, než Windows s ext-fs. Použiju tedy datovou partici formátovanou na NTFS; v Linuxu vystupuje jako /mnt/data, ve Windows jako disk G:. Vytvořím zde adresář profily.

Profilování mozillích programů

Začnu s Firefoxem. Pro vytvoření sdíleného profilu nastartuju FF s parametrem -ProfileManager. V tomhle jsou Mozilla produkty trochu user-unfriendly, profilování jako velice užitečná vlastnost je před uživatelem standardně skrytá. V nabídce si vyberu vytvoření nového profilu, nějak rozumně si jej nazvu (žádné firefoxí zzff96wg) a umístím jej do adresáře profily (tento postup předpokládá čistý profil. Pokud už ale nějaký mám, není problém příslušné soubory prostě nakopírovat do nově vytvořeného adresáře). U Thunderbirdu je postup stejný. Tuhle proceduru je nutno absolvovat v obou systémech, aby oba programy najely na sdílený profil.
Jediné, podle čeho je pak poznat přebootování, je občas vyskakující okénko se správci doplňků (zatím mi připadalo méně namáhavé ho prostě odkliknout, než to zkoušet vymyslet tak, aby nevyskakovalo) a také FF "zapomene", kam naposledy ukládal stahované soubory a defaultně nabídne pracovní plochu (ukládání souborů na plochu je asi nejhnusnější uživatelský zlozvyk, co znám). Nefunguje přednastavené ukládání do určitého adresáře. Ale když se dotyčný adresář (v mém případě download na stejné sdílené datové partici) přidá do levého pruhu ukládací nabídky (Oblíbené), Firefox tam "trefí" z obou systémů.

Symbolicky vzato

Pidgin a RSSOwl profilování nepodporují, takže si u nich pomůžu jednoduchým trikem. Adresáře ~/.purple a ~/.rssowl2, obsahující můj profil v obou programech, přesunu do sdíleného adresáře profily a poté udělám symlinky do původního umístění. Totéž provedu ve Windows; tam původní adresáře existují jako C:\Users\paulman\.rssowl2 a C:\Users\paulman\AppData\Roaming\.purple.

Poznámka bokem: všeobecně se to neví, ale Windows (respektive souborový systém NTFS) umí pracovat se symlinky. Souborový atribut $SYMBOLIC_LINK je vyhrazen právě pro informaci, že dotyčný soubor je symlink. Ale jak už to u M$ produktů bývá, všechny aspoň trochu užitečné věci jsou před uživatelem pečlivě skryty, aby mu nedej bože třeba neulehčily práci. Jednoduchý návod, jak se symlinky ve Windows (konkrétně ve Windows Vista) pracovat, je k dispozici například zde.

Takto upravené budou Pidgin a RSSOwl pracovat bez problémů v obou systémech a přebootování si ani nevšimnou.

Profily na cestách

Tolik ke sdílení. Přenášení profilů je v mém případě taky maximálně jednoduché. Přenáším data mezi počítačem doma, počítačem v práci a čas od času služebním notebookem. Na všech třech strojích mám zmíněný adresář profily, kdy je cesta vzhledem k domovskému adresáři vždy stejná (byť se profily na pracovních strojích nacházejí na nativní ext3 partici. Je dobré mít to sjednocené). Programy, jejichž profily si přenáším, jsou nastavené způsobem, popsaným výše. No a zbytek už je záležitostí USB klíčenky a jednoduchého BASHového skriptíku, který v závislosti na svém volání buďto zabalí profily do .tgz archivů na klíčenku, nebo tyto profily smaže a posléze z archivů na klíčence obnoví.

Poznámka bokem: setkal jsem se i s řešením, kdy jsou profily programů umístěny přímo na USB klíčence a symlinky vedou na ně. I když v tomhle případě odpadá nutnost synchronizace na začátku a na konci práce s počítačem, nemyslím si, že je toto dobré řešení, alespoň pro klasické USB klíčenky s flashovou pamětí. Ty mají své limity pro počet zápisů a třeba Firefox, který používá profil i jako diskovou cache, nebo Pidgin, který si neustále do textových souborů zaznamenává historii IM konverzací, do profilu zapisují prakticky pořád. Životnost klíčenky pak rapidně (a podle mě zbytečně) klesá. Ze stejného důvodu se nedoporučuje dávat na flashky žurnálovací souborový systém. Pokud ale někdo používá minidisk s normální magnetickou plotnou, je to samozřejmě něco jiného.

Jednoduché řešení

Tolik k mnou používanému řešení. Určitě není vyčerpávající; volil jsem ho co nejjednodušší, aby vyhovovalo mým specifickým potřebám. Zanedbal jsem třeba otázku přístupových práv, protože ji u sebe nepotřebuju řešit. Profily na sdílené partici jsou čitelné pro libovolného uživatele v systému (který je na mém počítači jediný). Stejně tak neřeším šifrování. Byl jsem líný si zjišťovat, jestli existuje nějaké pod oběma operačními systémy dobře fungující šifrování, a zkoušet ho pak v praxi. Pokud mi tedy někdo ukradne z počítače disk, může si v mých profilech číst, jak je libo. I když by asi bylo mnohem jednodušší vzít mi tu klíčenku :)
Tedy vy, co jste se mě ptali, jak to dělám, neberte mé řešení jako univerzální a komplexní návod, spíš jako inspiraci, jak si můžete něco podobného zařídit taky.


Komentáře

1 ebík ebík | E-mail | 5. srpna 2008 v 14:17 | Reagovat

No, já jsem si kdysi hrál s tím, aby keš nebyla ve sdíleném prostoru (když je to disk tak je to jedno, ale v mém případě to byl domácí samba server: stejný profil na různých domácích počítačích je totiž další level). Dělal jsem to ještě na XPčkach. Nastavil jsem do profilu cache dir na C:\.... (podle windows) a pro linux jsem přímo v adresáři profilu udělal stejnojmenný symlink (ano včetně celé cesty a jména disku - neobsahovalo to lomítka, jen backshlashe) do míst, kde jsem v linuxu cache chtěl mít.

2 spam spam | E-mail | Web | 17. prosince 2009 v 23:56 | Reagovat

We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community. Your blog provided us valuable information to work on.You have done a marvellous job

3 sunscreen zinc sunscreen zinc | E-mail | Web | 15. ledna 2010 v 22:22 | Reagovat

Great post my friend. You clearly know your stuff

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.