Trocha (polo)suchého úvodu

10. ledna 2009 v 12:58 | PaulMan |  ...neškodí v jakémkoli množství
Jinak samo na suchu nebudem :)


Jak uvést sérii nových tematických článků? Nebojte se, nehodlám vás zahrnovat moudry typu "Pití je staré jako lidstvo samo"; namísto toho se na ten alkohol podíváme trochu techničtěji. Předem se omlouvám kolegům chemikům, ale nepíšu odborný článek a můžu si myslím dovolit podávat věci trochu zjednodušeně.

Špiritus sancti

Mluvím-li zde o alkoholu, mám téměř vždy na mysli etanol (ethylalkohol, hezky česky pak líh) nebo tekutou směs, jistý podíl tohoto etanolu obsahující. Čistý líh je bezbarvá, velmi ochotně hořlavá kapalina ostré chuti i zápachu. Nás budou v této rubrice zajímat spíše zmíněné směsi - nápoje, které se narozdíl od čistého alkoholu dají pít :)
Koncentrace etanolu v nápoji se většinou uvádí v objemových procentech (chemie zná ještě hmotnostní a molární koncentraci. Představit si objemová procenta je snadné: např. 40% nápoj znamená, že čtyři deci z litru představují čistý líh), jenom v USA se používá proof (v podstatě objemová procenta krát dva, tedy 80 proof = 40%. Pozor, ještě v minulém století se proof používal i v Británii, kde se ale počítal trochu jinak. Něco jako britský a americký galon. Zkrátka, kdykoli člověk opustí bezpečí metrického systému, čeká ho hromada legrace).

Alkohol se nezíská jen tak ze vzduchu, potřebujeme nějakou surovinu. V zásadě je možné získat etanol z jakékoli organické látky, ale ve většině případů bychom do takového procesu museli investovat neúměrné množství energie a ještě bychom dostali bonus v podobě nechutných vedlejších produktů. Ideální surovinou pro výrobu pitelného etanolu jsou jednoduše odbouratelné cukry, případně škroby, ze kterých tyto cukry získáme štěpením. Tyto najdeme v rostlinách, které se stávají prvním a důležitým krokem na cestě ke sklenici něčeho dobrého.
Zdroje alkoholických nápojů tedy jsou např. obilniny (pivo, whisky, lepší vodka, gin), ovoce (víno, posílená vína, brandy, všechny možné -ovice), cukrová třtina (rum), brambory (tuzemák, horší vodka), agave (tequilla) atd.

Hlavně, když to teče...

Podle technologie výroby rozlišujeme několik druhů alkoholických nápojů.

Víno je nejjednodušší, s trochou nadsázky by se dalo říci, že se vyrábí samo :) (myslím teď přeměnu cukru na alkohol, jinak je vinařství samozřejmě těžká disciplína). Vážně, příroda nám zde vyšla vstříc a vymyslela kvasinky - jednobuněčné houby, které štěpením cukrů získávají energii k životu. A etanol je při této reakci v podstatě odpadní látka :)
Už naši pravěcí předci si museli dávat do trumpety, když někde narazili na správně nakvašené ovoce. Při výrobě je třeba hlídat hlavně přístup kyslíku - když je ho k dispozici hodně, dochází k aerobnímu kvašení a namísto alkoholu získáme ne zrovna pitelný ocet.
Víno je sice pojmenováno po vinné révě, ale jinak je možné (a celkem jednoduché) ho vyrobit takřka z jakéhokoli ovoce. Stejně jednoduše se pije... ale bolesti hlavy po jabčáku se jen tak něco nevyrovná :)

Pivo se vyrábí podstatně složitěji, ale samotný proces alkoholizace je opět ponechán na kvasinkách. Na množství cukru, které je k dispozici před kvašením, záleží výsledná koncentrace alkoholu - ale nejen na něm. Cukernatost pivní mladiny (dříve vyjadřovaná ve stupních, dnes v procentech) sice napoví, jak silné pivo vyrábíme, ale poctivé prokvašení 10% mladiny nám nakonec může dát vyšší obsah alkoholu než odfláknutá "dvanáctka". Vzhledem k celosvětovému kvalitativnímu úpadku pivovarnictví je dnes často velice těžké poznat z předložených údajů, co vlastně budeme pít.

Destiláty jsou alkoholické nápoje, při jejichž výrobě si musíme pomoci chemickou aparaturou, s přírodními způsoby výroby alkoholu už nevystačíme. Klasickým kvašením je totiž možné dosáhnout maximálně cca 15 objemových procent alkoholu - při vyšší koncentraci kvasinky hynou a proces se zastaví.
Právě zde pak přichází ke slovu destilace, což je separační metoda, která využívá rozdílné teploty varu. Etanol, který vaří při 78° C, tak můžeme oddělit od vody (bod varu 100° C) a získat alkoholový koncentrát. Princip destilace je v zásadě primitivní, ale je opravdu kumšt udělat to dobře - odměnou za zpackanou destilaci je směs etanolu a smrtelně jedovatého metanolu.
Vezmeme tedy libovolně získaný alkoholový kvas (destiluje se třeba i pivo, i když osobně považuju vzniklý produkt za hroznou sračku) a proženeme jej (často několikrát) destilační aparaturou. Získáme destilát o požadované koncentraci, až do 96%. Vlastnosti destilátu (vůně, chuť) pak samozřejmě závisí na tom, co a jak "pálíme".

Posílené (alkoholizované) nápoje jsou kombinací přírodně kvašeného nápoje a přidaného destilátu. Jedná se o celkem široký okruh nápojů: portské, sherry, vermut, madeira, sladké likéry, bilinné likéry, fernet... Postupy výroby jsou různé, ale základní princip (obohacení kvasu destilátem) je u všech stejný.

To je chlastu...

Takže na úvod jsme si řekli, co je vlastně alkohol + z čeho a jak vzniká. Příště se podíváme nějakému konkrétnímu druhu na zoubek :)


Komentáře

1 PEPP PEPP | 10. ledna 2009 v 13:40 | Reagovat

To vypada na zajimavy serial! Nebude doprovazen i ochutnavkami u roota? ;-)

2 PaulMan PaulMan | 10. ledna 2009 v 15:09 | Reagovat

[1]: Hele ale to není špatný nápad! Pouvažujeme :)

3 Krutý tým Krutý tým | 10. ledna 2009 v 15:56 | Reagovat

Ačkoliv se komentáře u jednoho článku  zvyšují a Krutomluv plácl, že by možná při obsazení prvního místa uvažoval nad zveřejněním své fotky – za snahu, moc tomu

nevěříme a proto vyhlašujeme následující soutěž:

Namaluj si svého Kruta.

Co je účelem? Nějakým (libovolným) způsobem ztvárnit, jak si myslíte, že Krut vypadá.

Vynalézavosti se meze nekladou.Použijte malování – jak v PC, tak ručně,modelování,vyřezávání

jedinou podmínkou je zaslat své dílo do 7.2 2009 na e-mail:

sekta-pepoistu@seznam.cz a do vyhodnocení se nehlásit ke svému dílu

Vyhlášení proběhne 14.2. 200í zde: www.krutasova-kavarna.blog.cz (vlastně v naší kavárně;-D)

Pak můžete výtvory hodnotit a komentovat vy.

S pozdravem Krutý tým

4 Krutomluv Krutomluv | Web | 11. ledna 2009 v 18:10 | Reagovat

Ježišmarjá, i tady... ne aby ses zapojil

5 Beren Beren | Web | 12. ledna 2009 v 9:58 | Reagovat

A hele tak jsi se přece odhodlal a začal jsi se seriálama :o)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.