O pohodlí

4. února 2009 v 20:14 | PaulMan |  C'est la vie
Jak lze nenápadně klesat v potravním řetězci.


"Já nevím, co se ti pořád nelíbí," vyslechl jsem si tuhle zase jednou, když jsem si povzdechl, že sehnat v Praze kupón na "starou" tramvajenku už není tak jednoduché. "S opencard je to prostě pohodlnější, to si přiznej".
Jářku, klidně si to přiznám; tedy až DPP vychytá některé mouchy a nebude nutné si elektronické kupóny na jednom místě objednat, na druhém zaplatit a na třetím aktivovat. Tehdy se nejspíš celý proces nákupu a používání časového jízdného v Praze stane opravdu pohodlnější. Co na tom, že kvůli ambicím několika pražských politiků a jedné imbecilní plastikové kartičce si mé osobní údaje přečte každý šikovnější FELák, který na mě narazí v metru. Pohodlí, to je vytyčený cíl.

Člověk v kostce

Ale netřeba se bát, tím péče o mé pohodlí nekončí! Ten nápad se objevuje vždy jednou za čas, nedávno jsem ho zase slyšel ve zprávách: proč se trápit s různými doklady, zavedeme SuperObčanku. Jedna šikovná čipová karta, kde bude nahráno úplně všechno. Moje nacionále, bydliště, manželka, děti, číslo účtu, IČ, stav konta v knihovně, věrnostní program v pizzerii... Tentokrát byl návrh příslušného ministerského poskoka ještě doplněn: SuperObčanka by měla obsahovat i kartu pojištěnce. Jasně, sem s tím, přece se s ní nebudu tahat.
Nadále se nebudu muset starat o to, jakou osobní informaci požaduje úředník/policista/knihovník/zubař. Prostě s úsměvem vytasím SuperObčanku a nechám ho, ať si vybere, co potřebuje. Jak pohodlné!

Tolik u nás. Jak jsou na tom ve světe? V civilizovaných státech nebezpečně přibývá vynuceného pohodlí, hlavně pod vlajkou boje proti terorismu. Důsledky takového pohodlí lze pak vidět v těch ostatních státech; v takovém Rusku je péče o pohodlí člověka dovedena takřka k dokonalosti. Není třeba se nepohodlně starat o dění v politice. Jednou za čas přijď, zahlasuj pro Kreml a můžeš zase domů. Jsem si jistý, že moudrý car Putin nakonec odstraní zbytečné mezičlánky a ve jménu ideálního pohodlí zruší volby úplně. A nejen u sebe doma.

Marný boj?

Pohodlí na mě v dnešní době číhá za každým rohem. Je třeba si na ně dávat setsakramentsky bacha. Je to sice, inu, nepohodlné, ale životně důležité. Člověk, který propadne pohodlí, se totiž nutně stane obětí jiného, který si takový luxus nedopřál.

Není to ale žádná legrace. "No?" dožadovala se protistrana mé odpovědi. A než jsem s ní stačil vyrukovat, dodala: "Stejně ty staré lítačky nakonec úplně zruší a ty nebudeš mít na vybranou."
No právě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.