Hele tak kdo teda nakonec vyhrál?

1. června 2010 v 21:39 | PaulMan |  Události, komentáře
Parlamentní volby, jak je nikdo nečekal.


Odvoleno jest. Současní poslanci si balí hrníčky na kafe a už příští pátek se poprvé sejde nová dvoustovka. Příští sněmovna bude ovšem vypadat úplně jinak, než se původně předpokládalo.

Jak slavili politici?

Především bude mnohem méně oranžová. Zisk ČSSD byl o třetinu menší, než počítaly i ty opatrnější odhady - a tak i když, řečeno technickou terminologií poměrného volebního systému, volby vyhrála, sekl ještě téhož večera Paroubek se svou funkcí a šel se nejspíš bohatýrsky ožrat. Už jen tahle situace, ve kterou by ještě před týdnem nikdo nevěřil, by těmto volbám zajistila místo v dějinách.

Moc důvodů k radosti neměli ani u konkurenčních modrých ptáků. Tam sice nebyla nakládačka od voličů tak vidět, protože se všeobecně nepředpokládalo, že by se ODS dostala nad třicet procent, nicméně nebolela o mnoho méně. A tak, podobně jako se předvolební kampaň namísto "Hele jak jsme dobří" nesla v duchu "Hele jak jsou oni špatní", pojali ódéesáci volební výsledek spíš jako "Hurá, oni nevyhráli" namísto "Hurá, vyhráli jsme".

Nepokrytě se naopak radovali kalouskovci. Jejich zisk na ODS mnoho neztrácí a ti chytřejší už bezpochyby kalkulují i s myšlenkou, že příště by se třeba mohli dostat i před modré. Všichni předchozí vyzyvatelé ODS na jejím vlastním hřišti musí jen tiše závidět.

Komunisté to s oslavami nepřeháněli. Na jednu stranu jsou v klidu - ví, že tak ještě jedno, dvě volební období, než jejich členská i voličská základna doslova vymře, mají své jisté. Na druhou stranu musí být zklamaní - poprvé po dlouhé době se bez nich může zbytek sněmovny opravdu obejít. Žádné rochnění se v patových situacích, tedy zatím tomu moc nenasvědčuje.

A na závěr Bártovi poskoci - ti radost nepochybně mají.

Jak slavím já?

Kdybych měl svůj názor na výsledek voleb říct jednou větou, řekl bych: "Žádná sláva, ale mohlo to být horší." Výhra-nevýhra ČSSD a Paroubkův odchod dávají socdemům jedinečnou možnost přestat se chovat jako kreténi a proměnit se zase v normální stranu. Vítězství ODS nebo TOP09 by bylo dost zlé, takže nastálá situace, kdy vlastně nevyhráli ani jedni, je možná ze všech variant ta nejpříhodnější. Teď sice šéfové obou stran v televizi září spokojeností a slibují si věčnou lásku, ale stejně čekám, že nakonec stráví tolik času vzájemným vymezováním se, že jim nezbude dost sil toho ve státě moc pokazit. A i ta téměř beznadějná menšina schopných lidí v ODS má v Petru Nečasovi, pokud ho vážně nechají šéfovat, možná poslední přiležitost se stranou něco udělat.
S mírným uspokojením sleduju taky odchod lidovců. Tomu, co média často nazývají politikou konsenzu, já říkám docela obyčejné prekabátnictví a úporná touha podílet se na jakékoli vládě. A čím méně pák má k dispozici katolická církev, tím lépe.

Na druhé straně je ovšem šokující vítězství mafiánské mediokracie - těch čtyřiadvacet poslaneckých křesel pro Věci veřejné představuje pomník české voličské blbosti. Nevím, co si Bárta a spol. potřebovali v parlamentu vyřídit osobně, místo aby se spolehli na přisluhovače - profesionály, jak bývá obvyklé, ale bojím se, že to brzo zjistím. VV spolu s šestadvaceti komunisty, kteří taky mizí ze světa pomaleji, než by bylo záhodno, nechávají celou čtvrtinu dolní komory ve sračkách. Nádhera.

Mrzí mě taky, že z parlamentu vypadli zelení. Jsem sice ten poslední, kdo by jim přál přiliš moci, ale jako málo vlivná parlamentní strana byli státu prospěšní. A doteď jsem se nerozhodl, jestli mě mrzí poměrně těšná prohra Zemanovců.

Přelepte už ty billboardy...

Byly to zvláštní volby. Kampaň se táhla de facto rok a byla mnohem únavnější, než obvykle. Minimálně posledních několik týdnů už jsem si vypěstoval takovou pasivní rezistenci, že jsem při spatření jakéhokoli billboardu podvědomě rozostřoval zrak a papíry ze schránky jsem posílal rovnou do krabice na spam i bez pečlivého prohlédnutí, jestli se mezi všemi těmi usměvavými ksichty neskrývá nějaký normální dopis.

Mezi historické kuriozity patří i fakt, že hned tři z pěti předsedů stran, které se do sněmovny dostaly, svou partaj ve skutečnosti neřídí - a k tomu to jeden ze dvou zbývajících hned po volbách zabalil.

Za sebe musím přiznat jistou frustraci - poprvé jsem volil stranu, která se nedostala ani přes jedno procento, natož do parlamentu, a ten pocit vyhozeného hlasu je i přes racionální protiargumenty celkem silný. Ale mé díky těm dalším dvaapadesáti voličům pirátů tady v Nera; zajímalo by mě, kdo to byl :)

...a šup zase do práce

Co bude dál? Bude další vývoj stejně nevyzpytatelný, jako byly samotné volby? Pár věcí si troufnu odhadnout.

Pozitiva: vliv komunistů ve sněmovně podstatně klesne. Dostaví se Temelín. Skončí trvalé znásilňování české zahraniční politiky politikou domácí. Zisky ČEZu se neprožerou (jestli se použijí nějak rozumně, to je druhá věc). Vesecká půjde konečně do prdele.

Negativa: vláda bude tak či onak záviset na podpoře VV. S korupcí se téměř nehne. Padnou severočeské těžební limity. Nepadnou zločinné zdravotnické poplatky.

Každopádně výhled do budoucna, ačkoli o růžové barvě nemůže být ani řeči, vypadá mnohem lépe, než před čtyřmi lety. Tak uvidíme.


Komentáře

1 Nelly Nelly | Web | 1. června 2010 v 21:45 | Reagovat

ČSSD? :D Nevím :D

2 Lenulenkas Lenulenkas | Web | 1. června 2010 v 21:47 | Reagovat

zajímavý článek xD

3 Vašek Hrabal Vašek Hrabal | 2. června 2010 v 0:02 | Reagovat

Z VV ve vládě taky nejsem dvakrát nadšený. To že vypadli strany jako KDU-ČSL a Zelení mě naopak těší. Zelení byli klasičtí ekoteroristé, kteří pokazili na co šáhli - zaslepení zastánci bimasy a odpůrci jaderné energie a už vůbec nechápu, jak mohl projít jejich návrh zákona ohledně dotací za řepku. Poplatky u lékaře mi nevadí. Limity jsou nastaveny i pro seniory a dlouhodobě nemocné a fronty v čekárnách se díky 30kč radikálně zmenší, protože odradí hypochondry a notoricky simulující verbeš. S výsledkem volob jsem spokojený, protože VV stejně, i když se teď tváří jinak, budou skákat, jak ODS a TOP09 budou pískat.

4 Jana Jana | 2. června 2010 v 9:19 | Reagovat

Zajimave, ze s postupujicimi roky souziti s autorem textu se vyznamne priblizuji i nase politicke nazory :)

VV povazuju za ukazku minimalni inteligence 11% volicu, kterym pro rozhodnuti staci videt xicht, ktery nekolik let vidali na TV Nova.

Zeleni budou ve snemovne vyrazne chybet - rozhodne bych si neprala, aby prosadili svuj program v cele sirce a v mnoha vecech opravdu maji ekoteroristicke sklony, ale pusobili jako uzitecny vyvazujici prvek proti nevidelne ruce trhu, ktera si i s tou ochranou zivotniho prostredi (a dalsimi vecmi) prece nejak poradi... (A osobni poznamka: ten "vyhozeny" hlas pro ne az prekvapive mrzi.)

Ovsem debakl oranzovych, de facto spolecne vitezstvi modrych a fialovych, klesajici tendence cervenych a vypadek cernoprdelniku me preci jen nuti k mirnemu optimismu v mezich rozumu :)

5 PaulMan PaulMan | 2. června 2010 v 9:20 | Reagovat

[3]: Tvůj názor na ekofašismus Zelených do značné míry sdílím. Na druhou stranu to byla jediná parta, která se nebála vypískat ze sněmovny partu čínských komunistických papalášů nebo hlasitě upozorňovat na některé projevy modrooranžového jánabráchismu. Proto si myslím, že jako parlamentní strana s podporou max. tak 8 procent by byli prospěšní.
Nehledě k tomu, že idiocie typu řepka jedou na celoevropské úrovni, takže se jim zřejmě nevyhneme, Zelení nezelení.

6 PaulMan PaulMan | 2. června 2010 v 9:22 | Reagovat

[4]: ;)

Jj, kolega v práci trefně označil voliče VV za tvrdé jádro diváků TV N@va...

7 kolator kolator | 2. června 2010 v 13:49 | Reagovat

Volby dopadly katastrofálně. Co je podle mě podstatné:

1) nadále bude pokračovat tunelování veřejných zdrojů (likvidace AV, kulturních grantů, rušení civilních armádních sborů).

2) privatizace zdravotnictví a penzí, salámovou metodou po malých částech. Připraveno na klíč pro Chrenka a spol., Julínek to má jistě stále v šuplíku.

3) postupná demontáž sociálního státu, jehož potřebu si mnozí uvědomí teprve až se ztratí.

VV v tomto budou pouhou stafáží. I když jejich experiment s přímou demokracií bude zajímavý.

8 PaulMan PaulMan | 6. června 2010 v 23:59 | Reagovat

[7]: Až takhle pesimisticky bych to neviděl. Na demontáž sociálního státu nemá ODS koule a TOPka sílu.
S tím zdravotnictvím to ale vypadá dost bledě, tady souhlas.

9 Márvy Márvy | 14. června 2010 v 20:27 | Reagovat

Pro mě je vítězem letošních voleb Facebook.

Jinak VV jsou mrdky, a kdo je volil, tak je debil.

10 karaipuku karaipuku | E-mail | Web | 2. srpna 2010 v 13:29 | Reagovat

Myslím že největším problémem do budoucna určitě budou VV,ale musí se uznat že předvedli dokonale zmáknutou akci na téma jak se soukromá firma dostane do politiky,zřejmě šikovně nastrčená osoba R.Johna co by veřejně známé a respektované osobnosti a jinak v podstatě manažerská struktura nejmenované firmy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.