Jubilejní, trochu rozředěná Zvířata

24. října 2010 v 11:50 | PaulMan |  Reportáže psané bez oprátky
Report z dvacetiletého pražského koncertu.


Skupina Sto zvířat letos slaví dvacet let existence a rozhodla se to oslavit koncertní šňůrou. Koncem října zavítala i do Prahy, kde už jsme na ni se ženou číhali :)
V Incheba aréně (jak já jsem na tohle módní označení jakékoli větší stodoly alergický!), kde se měl koncert odehrát, jsem byl naposledy skoro před rokem na Gogol Bordello a třebaže hudební performance tenkrát byla výborná, místo a organizační "background" si ode mě odnesly nedostatečnou. Byl jsem proto zvědavý, jestli a jak to tentokrát bude jiné.

Do "arény"!

První zavrčení ze mě vypadlo už při vstupu, kdy jsme byli poté, co jsme si vystáli frontu ke vchodu, posláni do jiné o metr vedle, protože jsme si koupili lístky u někoho jiného (he?). Uvnitř jsem pak jenom přeletěl očima kilometrovou frontu k šatně, smířen s myšlenkou, že mi po celou dobu koncertu budou dělat společnost bunda a batoh s notebookem.
Na druhou stranu jsem zaznamenal zlepšení v oblasti cateringu - oproti jednomu pultíku se čtyřmi nervózními brigádníky posledně se bary a výčepní pípy nacházely na více místech. 32,- za Budvar desítku je sice trochu vysokohorská přirážka, ale člověk zase musí ocenit, že papundeklový Gambrinus zůstal tentokrát doma.

Zvířata mám rád. Sice mám pocit, že každé jejich album od NIkdy nic nebylo je o něco horší (resp. že podíl dobrých skladeb a vycpávek je čím dál nevýhodnější), ale na živé, navíc retrospektivní vystoupení jsem se celkem těšil. Naposledy jsem je slyšel naživo v snad ve Vagónu? Každopádně v celkem komorní atmosféře a trochu jsem se děsil toho, jak bude vypadat masový koncert. Masy skutečně přibývalo a brzo byl sál klasicky "předhuštěn" (to je takový stav, kdy místo vypadá opticky zaplněno, ale zkušení vědi, že dav lze ještě aspoň jednou tolik zahustit). Po koncertě jsem se dočetl, že hala byla zcela vyprodaná.

Zelená je dobrá. Střezte se Kašpárka!

Koncert holandské předkapely The Upsessions měl začít v sedm. Vím, že včas nezačíná hrát ani Pražská filharmonie, ale o půl osmé už jsem si říkal, že kluci až zas takové hvězdy nejsou a měli by sebou trochu pohnout. Kotel vpředu to viděl podobně a začal se rozléhat pískot.
O nějakých deset minut později se konečně začlo něco dít. Na jeviště vyskákala banda šesti vyhulů v zelených teplákovkách, tu a tam doplněných o tralaláček, a jejich frontman začal do mikrofonu vykládat nějakou anekdotu v holandštině. Tehdy jsem poprvé zalitoval své střízlivosti :)
Zdání ovšem může klamat, protože kapela záhy spustila příjemné reggae. Zvukař za mnou ještě nebyl unavený, zvuk byl výborný a hudba dobře šlapala. Zelené teplákovky se ukázaly jako praktické oblečení, protože prakticky celé své vystoupení (cca 35 minut) kluci prováděli komplikovaná spartakiádní cvičení.

Příjemný mix reggae a ska skončil a na jevišti se poprvé objevila zhouba celého večera - skupina neuvěřitelně trapných retardů, kteří si říkají Kašpárek v rohlíku. Od této chvíle otravovali celý zbytek koncertu svými nakřáplými hlásky, mimikou a "humorem" na úrovni neblaze památného Strýčka Jedličky. Ke konci už jsem se upřímně děsil každé chvíle, kdy si Zvířata potřebovala dát krátkou pauzu a na pódiu se objevily nazgúlské stíny v obrovských šaškovských čepicích.
Tahle fáze zoufalství byla nicméně ještě přede mnou a první zjevení Kašpárka krátké. Nastoupila druhá předkapela, Cindži Renta, a zpvu rozjela celkem hutnou muziku ve stylu Golana Bregoviče. Po prvních cca deseti minutách ovšem hudba vybředla do hodně plochého cikánského popíku a zbytek jejich vystoupení jsem se nefalšovaně nudil. Nudu se pokoušel zaplašit zvukař, kterému trochu ruplo v kouli (nebo v rukou), začal přepalovat výšky a několikrát pustil zvuk do vazby.
Tehdy jsem se ještě naposledy odvážil protunelovat se z haly k pivu a zpátky. Dav už byl nahuštěn na hranici konstrukčních možností.

Ty vole, Dáma s čápem! Skandál!

Konečně nastala hlavní část večera - za masivních světelných i zvukových efektů nakráčela na jeviště Zvířata. Po obou stranách pódia se rozsvítily obrazovky, které pak ukazovaly střídavě vystupující (na pódiu se neustále motal chlápek s kamerou) a grafický doprovod k jedn. písním. První skladbou večera byla, jestli se dobře pamatuju, Nejkratší cesta.
Jakkoli jsem byl z ostatních částí večera (s výjimkou zelených teplákovek) spíš rozpačitý, Sto zvířat si zaslouží plný počet bodů. Přišli ve vrcholné formě a dávali ze sebe všechno. Jejich vystoupení bylo slušně dlouhé (přes dvě a půl hodiny), písně poctivě sesbírané z celé dlouhé diskografie (plus asi dvě novinky z připravovaného alba) - prostě výroční koncert jak má být. Vše navíc v kompletní sestavě včetně rozšířené dechové sekce a pomocných vokalistek. A Jana Jelínková už sice možná dneska nevstupuje do mokrých snů teenagerů, ale pro nás starší :) je to sakra elegantní dáma.
Jediný slabší bodík (kromě kašpárkovského přerušování) patří zvukaři, který to sice neprasil tak jako u předchozí skupiny, ale přehuleným vlnám, jdoucím až do vazeb, se stejně nevyhnul.

Ke konci, po opakovaném vytleskání skupiny zpět na pódium, už bylo hlavně na Janu Kalinovi znát vyčerpání - přesto se kapela hecla a přešla do grandiózního finále, kdy ve stylu Televarieté napochodovali na jeviště všichni, kdo toho večera vystupovali, a zatrsali si spolu. Pak ještě dvě, tři komorní skladby pro největší vytleskávací vytrvalce (opravdu poslední byla tuším Alice se dala na pití), a večírek toho dne skončil.

Díky, Zvířata!

Můj závěr? Skvělá, trochu přelidněná show, navzdory nevlídnému zázemí Incheba arény ucházejícně zorganizovaná, možná zbytečně rozředěná nemastnou neslanou cikánskou muzikou a ultratrapnými kašpárky. Ale co je na světě dokonalé, že :) Ať Zvířatům ještě dlouho vydrží hrací forma!


Komentáře

1 Peťa Peťa | 24. října 2010 v 18:32 | Reagovat

Jéé, to závidím!

2 Jana Jana | 24. října 2010 v 19:02 | Reagovat

Kde se dá kliknout na "To se mi líbí"? :)

3 PaulMan PaulMan | Web | 25. října 2010 v 10:29 | Reagovat

[2]:: Sim sa la bim :) Jo a hezká ikonka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.